بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت
خانه / اخبار فارس / اختراعات عجیب و حیرت آور دانشمند ایرانی / كوچكترین میكروسكوپ تک لنز دنیا

اختراعات عجیب و حیرت آور دانشمند ایرانی / كوچكترین میكروسكوپ تک لنز دنیا

روح الله شریفی مخترع ایرانی و استاد دانشگاه، بابيان اينكه توانسته است قانون تشكيل تصوير در ميكروسكوپ را تغيير دهد افزود: ميكروسكوپ‌هاي كنوني با دولنز كار مي‌كنند، درحالي كه ميكروسكوپ ساخته وی صرفاً با يك لنز طراحی شده که دارای قدرت بسيارعجيبي است و جالبتر اینکه تا قبل از این اختراع، غربی ها معتقد بودند که چنین چیزی به دلیل مغایرت با برخی قوانین فیزیک، امکان پذیر نخواهد بود!!

این میکروسکوپ فقط با سه گرم وزن و بهره گيري از ميكرولنزي به اندازه سه دهم ميلي متر، 35 بار دقيقتر از ميكروسكوپ هاي نوري کار می کند. ثبت این اختراع در کمتر از سه ماه و با دانش و امکانات بومی اتفاق افتاده است.

این میکروسکوپ اولین میکروسکوپ قابل شستشو کامل بوده و همچنین اولین میکروسکوپی است که برای مطالعات صحرایی نیازمند هیچ گونه منبعی از جمله برق، باطری و یا هیچ منبع نوری دیگری نیست.

تنظيم و استفاده از این وسیله بسیار آسان و راحت بوده و هرکسی با کمترین اطلاعات علمی می تواند از این وسیله به بهترین نحو استفاده کند.

دانشمند ایرانی در خاطراتش گفته است:زمانی كه در جبهه بودم یك دوربین شكسته عراقی پیدا كردم و با یكی از لنزهایش یك دوربین نجومی ساختم در واقع تحقیقات سیستماتیك فیزیك بنده از آنجا شروع شد و در ادامه با یك لنز و هزینه بسیار اندك میكروسكوپی جیبی به اندازه یك انگشت و با وزن 25 گرم و با قدرت بزرگ نمایی 650 دیوپتر با لنزی به قطر 4/0 میلیمتر ساختم که باید بگویم این میكروسكوپ پیچیدگی خاصی نداشته و خراب هم نمی شود و این میکروسکوپ در بخش کشاورزی و صاحبان کلینیک های گیاه پزشکی بسیار کاربرد دارد.

این استاد دانشگاه معتقد است غرب هر چه دارد از تمدن اسلامی و ایرانی ، چطور می‌شود که حجامت را آمریکا در سال 2007 به نفع خود ثبت می‌کند طوریکه اگر کسی در تهران بخواهد مطب حجامت بزند باید از آمریکا اجازه بگیرد، درحالی‌که پیامبر اسلام 1400 سال قبل آن را مطرح کرده بود. ما چقدر ضعیف عمل کردیم که هرچه داشتیم بر باد رفته است!

از این دانشمند ایرانی 274 اختراع تا کنون به ثبت رسیده است که در بخش های بعدی به آنها پرداخته خواهد شد.

پایان بخش اول

 

منابع : ایسنا ، تسنیم

مطلب پیشنهادی

برگزاری کارگاه ارتقاء آگاهی فوریت های پزشکی شمال فارس در آباده

به گزارش نفیرنیوز و به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *