قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / دریچه / به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی سلامت قلب

به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی سلامت قلب

گذار سریع سلامت ، تغییرات جمعیتی و فرآیند افزایش سن و تغییرات سریع شیوه زندگی همراه با تحولات اقتصادی – اجتماعی منجر به روند رو به رشد ابتلا ، ناتوانی و مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر شده است.

بیماری های قلبی – عروقی مهم ترین علت ناتوانی و مرگ در جهان معرفی شده اند و سالانه سبب مرگ بیش از 17.5 میلیون نفر می شود.

علائم بیماری های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می شود و نداشتن علامت ، دلیل بر سلامت قلب نیست ؛ و اولین گام برای داشتن یک قلب سالم ، شناخت عوامل خطری است که قلب را تهدید می کند. امسال نیز سازمان جهانی بهداشت (WHO) طبق روال سال های گذشته شعار “سلامت قلب ، سلامت جامعه” را جهت گرامیداشت هفته جهانی قلب عنوان نموده است.

در ایجاد بیماری های قلبی – عروقی عوامل زیادی از جمله فشارخون بالا ، چربی خون بالا ، اضافه وزن و چاقی ، مصرف دخانیات ، دیابت ، فعالیت فیزیکی ناکافی ، رژیم غذایی نامناسب ، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و عوامل خطر غیرقابل کنترل مانند سن ، جنسیت و سابقه خانوادگی دخالت دارند.

استعمال دخانیات خطر ابتلا به بیماری عروق قلبی را 80% افزایش می دهد.

چاقی از عوامل بسیار مهم بیماری های قلبی – عروقی است و قویاً با چندین عامل خطر اصلی از جمله دیابت نوع 2 ، فشارخون و چربی خون بالا ارتباط دارد. چاقی خطر بیماری عروق قلب را 50- 25 % افزایش می دهد.

رژیم غذایی بیشترین تاثیر را بر عوامل خطر قابل کنترل بیماری های قلبی – عروقی از جمله چربی خون بالا ،فشارخون بالا ، دیابت و چاقی دارد.

شهروندان عزیز شما می توانید جهت اطلاع از میزان خطر بروز بیماری قلبی – عروقی (خطرسنجی) با مراجعه به پایگاه پزشک خانواده و مراکز بهداشتی درمانی ، از سلامتی خود مطلع شوید.

اطلاعات حاصل از این بررسی ها به شما و پزشکتان کمک خواهد کرد تا با اتخاذ روش های پیشگیری و درمانی و رفع عوامل خطر بیماری های قلبی – عروقی و با انتخاب شیوه زندگی سالم بتوانید به قلب خود نیرو ببخشید و سلامت آن را تضمین نمایید.

مرکز بهداشت شهرستان آباده – واحد کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

مطلب پیشنهادی

حضور پرشور مردم آباده در مراسم نماز جمعه 27 آبان ماه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code