بیماری تب کریمه کنگو (CCNF)

یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که از طریق گزش کنه آلوده و تماس با خون و بافت دام آلوده هنگام ذبح و قطعه قطعه کردن گوشت تازه منتقل می شود.

بیماری با تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، تهوع و استفراغ و گلو درد شروع می شود، سپس علائم خونریزی معمولا از روز سوم تا پنجم شروع می شود.

خونریزی در مخاط، لکه های خونریزی در قسمت بالای بدن، خط زیر بغل و محل های تزریق و تحت فشار ایجاد می شود. خونریزی از اعضای مختلف بدن( بینی، لثه، مجاری ادارار، روده و رحم ….) ایجاد می شود.

بعضی بیماران که به نوع شدید بیماری مبتلا می شوند از روز پنجم دچار نارسایی کبدی و کلیوی می شوند.

در شهرستان آباده با توجه به وفور کنه در این فصل و همچنین تعداد زیاد دام و ذبح دام در خارج از کشتارگاه توسط برخی از افراد، بایستی توجه ویژه ای به این بیماری شود.

به علت نزدیک شدن به عید سعید قربان از همشهریان عزیز تقاضا داریم در صورت داشتن قربانی در این ماه و در این روز مبارک، دام خود را در کشتارگاه ذبح کرده و مدت 24 ساعت گوشت قربانی در یخچال بماند و سپس قطعه قطعه شود.

در سال گذشته تعداد 37 بیمار در استان شناسایی شد که علی رغم اقدامات درمانی، متاسفانه تعداد 3 بیمار فوت نمودند.

خوشبختانه در شهرستان آباده مورد بیمار و یا فوتی نداشتیم.

اداره دامپزشکی و مرکز بهداشت شهرستان آباده در زمینه آموزش گروه پر خطر بویژه قصابان، سلاخان و دام داران هر ساله برنامه مستمر دارد، همچنین دامپزشکی تلاش زیادی در خصوص سم پاشی در دامداری ها علیه کنه های ناقل بیماری دارد.

تهیه دارو برای بیماران به صورت رایگان نیز از سوی واحد مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت صورت می گیرد چون این بیماری واکسن ندارد.

همشهریان عزیز حتما بایستی به نکات زیر توجه بیشتری داشته باشند:

  • دام حتما در کشتارگاه تحت نظر دامپزشکی ذبح شود.
  • پس از خرید گوشت قرمز حتما تا 24 ساعت گوشت در یخچال نگهداری شود.
  • کسانی که با دام سر و کار دارند سعی کنند لباس روشن و آستین دار بپوشند.
  • از له کردن کنه ها جدا خودداری شود.

واحد مبارزه با بیماری های واگیر_ مرکز بهداشت شهرستان آباده