تزریق سالانه 26000 دز واکسن در شهرستان آباده

بنا به تایید سازمان جهانی بهداشت واکسیناسیون موثرترین اقدام بهداشتی شناخته شده بعد از تهیه و توزیع آب آشامیدنی سالم در تامین سلامت جامعه می باشد ایمن سازی و واکسیناسیون می تواند افراد را برای بیش از 20 عامل مختلف عفونی و بیماری از نوزادی تا سالمندی محافظت کند. بنا بر تخمین سازمان جهانی بهداشت واکسیناسیون با گسترش وسیع در بین کودکان یک جامعه می تواند سالانه از مرگ حدود 3 میلیون کودک جلوگیری کند .

در کشور ما نیز در حال حاضر واکسیناسیون کودکان علیه بیماریهای سل -هپاتیت ب -سرخک -سرخجه -اوریون -دیفتری – کزاز – سیاه سرفه هموفیلوس آنفلوانزا – فلج اطفال در حال انجام می باشد که به زودی واکسیناسیون علیه روتا ویروس ها که عامل اصلی اسهال های ویروسی در کودکان در فصول گرم سال هستند و همچنین پنوموکوک که عامل اصلی مشکلات تنفسی در فصل سرد سال در کودکان هستند به واکسیناسیون کشوری اضافه خواهد شد.

 در شهرستان آباده سالانه حدود 26000 دز واکسن های مختلف در گروههای واجد شرایط واکسن از جمله کودکان زیر پنج سال – مادران باردار – سربازان – دانش آموزان در سن ورود به مدرسه و کلاس دهم و دانشجویان زیر مجموعه پزشکی – حیوان گزیدگان تزریق می شود.

                                 واحد مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت شهرستان آباده