روز جهانی هاری

روز 28 سپتامبر مصادف با 6 مهر ماه به عنوان روز جهانی هاری نام گذاری شده است.

هاری نوعی بیماری ویروسی است که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار در محل گاز گرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه ها می رود و شروع به تکثیر می نماید و در نهایت، خود را به مغز رسانده و با عفونت در ناحیه مغز باعث مرگ بیمار می شود. این ویروس در انسان و سایر پستانداران خونگرم قابلیت رشد و تکثیر دارد.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم در ساخت واکسن بیماری های مختلف مانند هاری، این بیماری ها قابل پیشگیری می باشند.

اگر فردی به علت گزش یا پنجه کشیدن حیوانات به ویروس هاری آلوده شد، باید فورا به مراکز درمانی برود و واکسن هاری را تزریق نماید

 شهرستان آباده از نظر موارد حیوان گزیدگی آمار قابل توجه ای را دارد. اکثر موارد گزش در شهرستان توسط سگ صورت می گیرد.

در شهرستان آباده دو مرکز درمان هاری وجود دارد که مرکز شماره(1) شبکه بهداشت و درمان واقع در میدان آزادی واحد مبارزه با بیماری ها ی واگیر می باشد. که نیروهای مستقر در این واحد به صورت شبانه روزی و آنکال در خدمت مردم برای درمان و پیشگیری می باشند. دومین مرکز در بیمارستان امام خمینی(ره) می باشد که به محض مراجعه فرد حیوان گزیده به این دو مرکز، درمان آن آغاز می شود.

همه ساله حدود 400 تا 500 مورد حیوان گزیده به این دو مرکز مراجعه می کنند که با توجه به بالا رفتن آگاهی مردم و افزایش جمعیت سگ ها، آمار مراجعه به منظور پیشگیری و درمان همه ساله روبه افزایش می باشد.

در این راستا به اطلاع شهروندان محترم می رساند، در صورت گزش توسط حیوان، شستشوی محل زخم با آب و صابون به مدت حداقل 20 دقیقه، اولین و مهمترین اقدام می باشد.

احمد کریمی فرد- کارشناس مسوول واحد مبارزه با بیماری های واگیر مرکز بهداشت آباده