گرمازدگی …

گرمازدگی چیست و چگونه از آن در امان باشیم؟

وقتی فرد در اثر قرارگرفتن در معرض گرما، مقادیر زیادی آب و نمک را از طریق تعریق شدید از دست دهد، دچار خستگی گرمایی شده است.

عوامل موثر در ایجاد و تشدید گرما زدگی: شرایط زمینه ای و مصرف دارو، فاکتور های مرتبط با محیط مانند نبودن سایبان، میزان فعالیت فیزیکی، پوشش و لباس، سن و دما و رطوبت بالا

آسیب های ناشی از گرما : خستگی مفرط، گرفتگی عضلات و بالا رفتن حرارت بدن

علائم گرمازدگی: سرگیجه و سر درد، حالت تهوع و استفراغ، تشنج، پوست خشک، گرم  و قرمز گلگون، دمای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد، اختلال در بینایی، اختلال در ضربان قلب، افت فشار خون و در موارد پیشرفته مصدوم دچار توهم، هذیان گویی و تغییر سطح هوشیاری می شود.

اقدامات اولیه برای مصدوم گرمازده: علائم حیاتی، سطح هوشیاری و وضعیت تنفس مصدوم را مرتب بررسی کنید، برای خارج کردن فرد قربانی از محیط گرم و مرطوب اقدام کنید، استفاده از مایعات رقیق و نمک دار کمک کننده است، پس به فرد مایعات زیاد بدهید.

اگر علائم حیاتی مصدوم بدتر شد با اورژانس تماس بگیرید، از آسپرین استفاده نکنید.

کمکهای اولیه: به مصدوم کمک کنید زیر سایه یا مکانی خنک تر برود، اگر مصدوم قادر بود، به او مایعات خنک به ویژه آب بنوشانید، بهتر است فرد دراز بکشد و پاهایش را بالا بگیرد، برای خنک شدن مصدوم علائم حیاتی مصدوم را مرتب چک و ثبت کنید، در صورت بروز لرز، بلافاصله عامل خنک کننده را حذف کنید، جلوی لرز بیمار را بگیرید زیرا موجب افزایش درجه حرارت بدن می شود، اگر دمای بدن فرد دوباره افزایش داشت فرایند خنک کردن را تکرار کنید و مصدوم را به سرعت به مراکز درمانی منتقل کنید.

بهترین راهها برای خنک کردن: استفاده از پنکه یا کولر(اگر بدن مصدوم خیس بود ابتدا بدن وی را خشک کنید)، پاشیدن آب سرد با اسپری و بعد باد زدن، استفاده از بسته های یخ روی کشاله ران و زیر بغل، استفاده از ملحفه سرد و خنک و از حمام خنک یا دوش آب سرد برای مصدوم کمک بگیرید.

برای پیشگیری از گرما زدگی چه کنیم: از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، غذای چرب و سنگین نخورید، لباس گشاد و رنگ روشن بپوشید، لباس زیاد و تنگ نپوشید، در ورزش افراط نکنید، پوستتان را مرتب با آب خنک کنید و از عینک آفتابی استفاده کنید.

ترجبحا بین ساعات 11 تا 3 عصر از منزل بیرون نروید، از کلاه نقاب دار یا چتر استفاده کنید، خاکشیر خنک با شربت آبلیموبخورید، مرتب دوش آب سرد بگیرید و بطری آب همراه داشته باشید و مقدار زیاد آب بنوشید.

 «واحد آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت شهرستان آباده»