اختراعات عجیب و حیرت آور دانشمند ایرانی / کوچکترین میکروسکوپ تک لنز دنیا

روح الله شریفی مخترع ایرانی و استاد دانشگاه، بابیان اینکه توانسته است قانون تشکیل تصویر در میکروسکوپ را تغییر دهد افزود: میکروسکوپ‌های کنونی با دولنز کار می‌کنند، درحالی که میکروسکوپ ساخته وی صرفاً با یک لنز طراحی شده که دارای قدرت بسیارعجیبی است و جالبتر اینکه تا قبل از این اختراع، غربی ها معتقد بودند که چنین چیزی به دلیل مغایرت با برخی قوانین فیزیک، امکان پذیر نخواهد بود!!

این میکروسکوپ فقط با سه گرم وزن و بهره گیری از میکرولنزی به اندازه سه دهم میلی متر، 35 بار دقیقتر از میکروسکوپ های نوری کار می کند. ثبت این اختراع در کمتر از سه ماه و با دانش و امکانات بومی اتفاق افتاده است.

این میکروسکوپ اولین میکروسکوپ قابل شستشو کامل بوده و همچنین اولین میکروسکوپی است که برای مطالعات صحرایی نیازمند هیچ گونه منبعی از جمله برق، باطری و یا هیچ منبع نوری دیگری نیست.

تنظیم و استفاده از این وسیله بسیار آسان و راحت بوده و هرکسی با کمترین اطلاعات علمی می تواند از این وسیله به بهترین نحو استفاده کند.

دانشمند ایرانی در خاطراتش گفته است:زمانی که در جبهه بودم یک دوربین شکسته عراقی پیدا کردم و با یکی از لنزهایش یک دوربین نجومی ساختم در واقع تحقیقات سیستماتیک فیزیک بنده از آنجا شروع شد و در ادامه با یک لنز و هزینه بسیار اندک میکروسکوپی جیبی به اندازه یک انگشت و با وزن 25 گرم و با قدرت بزرگ نمایی 650 دیوپتر با لنزی به قطر 4/0 میلیمتر ساختم که باید بگویم این میکروسکوپ پیچیدگی خاصی نداشته و خراب هم نمی شود و این میکروسکوپ در بخش کشاورزی و صاحبان کلینیک های گیاه پزشکی بسیار کاربرد دارد.

این استاد دانشگاه معتقد است غرب هر چه دارد از تمدن اسلامی و ایرانی ، چطور می‌شود که حجامت را آمریکا در سال 2007 به نفع خود ثبت می‌کند طوریکه اگر کسی در تهران بخواهد مطب حجامت بزند باید از آمریکا اجازه بگیرد، درحالی‌که پیامبر اسلام 1400 سال قبل آن را مطرح کرده بود. ما چقدر ضعیف عمل کردیم که هرچه داشتیم بر باد رفته است!

از این دانشمند ایرانی 274 اختراع تا کنون به ثبت رسیده است که در بخش های بعدی به آنها پرداخته خواهد شد.

پایان بخش اول

 

منابع : ایسنا ، تسنیم