مدرسه ای به قدمت یک قرن در آباده

مدرسه دخترانه ۲۲ بهمن که در سال ۱۳۰۲ با نام اهلی شیرازی در شهرستان آباده تاسیس می‌شود و بعد از انقلاب نام آن به ۲۲ بهمن تغییر می‌یابد. حال این مدرسه در آستانه ۱۰۰ سالگی می‌باشد.

سال تاسیس این مدرسه با توجه به پیگیری‌های مدیر و مستندات موجود در مدرسه از جمله اسناد، نامه‌ها، کارنامه دانش آموزان، دفتر امتحانات و مهر مدرسه سال ۱۳۰۲ را نشان میدهند اما اسنادی که نشان بدهد این مدرسه توسط چه کسی ساخته شده، موجود نیست.

 این مدرسه قبل از انقلاب چند تغییر نام داشته است، از اهلی به ۶ بهمن و بعد از آن به ملاابوطالب تبدیل شد و پس از انقلاب اسم آن به ۲۲ بهمن تغییر پیدا کرد.

این مدرسه از قدیم الایام افتخارات زیادی داشته و فارغ التحصیلان مشهور زیادی در داخل و خارج از کشور دارد، نزدیک به ۶۰ پزشک متخصص در داخل و خارج کشور در این مدرسه تحصیل کردند، نزدیک به ۱۵۰ معلم فرهنگی در اینجا مشغول به کار بودند، حدود ۱۰۰ نفر با مدارک فوق لیسانس و دکتری در رشته های مختلف در این مدرسه تحصیل کردند، افراد موفق و صاحب نامی از جمله سمیرا ملک محمدی دکترای شیمی در آلمان، فاطمه فردوسیان دکترای پلیمر در کانادا، ساناز هاشمی دکترای هواشناسی، سوده فرخی موسس شرکت نرم‌افزار در کانادا با دکترای علوم کامپیوتر و با نزدیک به ۷۰ اختراع و افراد مشهور دیگری که از این مدرسه فارغ التحصیل شدند.

لازم به ذکر است در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ جشن صد سالگی دبستان را جشن گرفته می‌شود.

 

منبع : آباده نما