به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی سلامت قلب

گذار سریع سلامت ، تغییرات جمعیتی و فرآیند افزایش سن و تغییرات سریع شیوه زندگی همراه با تحولات اقتصادی – اجتماعی منجر به روند رو به رشد ابتلا ، ناتوانی و مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر شده است.

بیماری های قلبی – عروقی مهم ترین علت ناتوانی و مرگ در جهان معرفی شده اند و سالانه سبب مرگ بیش از 17.5 میلیون نفر می شود.

علائم بیماری های قلبی در بسیاری از موارد دیر ظاهر می شود و نداشتن علامت ، دلیل بر سلامت قلب نیست ؛ و اولین گام برای داشتن یک قلب سالم ، شناخت عوامل خطری است که قلب را تهدید می کند. امسال نیز سازمان جهانی بهداشت (WHO) طبق روال سال های گذشته شعار “سلامت قلب ، سلامت جامعه” را جهت گرامیداشت هفته جهانی قلب عنوان نموده است.

در ایجاد بیماری های قلبی – عروقی عوامل زیادی از جمله فشارخون بالا ، چربی خون بالا ، اضافه وزن و چاقی ، مصرف دخانیات ، دیابت ، فعالیت فیزیکی ناکافی ، رژیم غذایی نامناسب ، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و عوامل خطر غیرقابل کنترل مانند سن ، جنسیت و سابقه خانوادگی دخالت دارند.

استعمال دخانیات خطر ابتلا به بیماری عروق قلبی را 80% افزایش می دهد.

چاقی از عوامل بسیار مهم بیماری های قلبی – عروقی است و قویاً با چندین عامل خطر اصلی از جمله دیابت نوع 2 ، فشارخون و چربی خون بالا ارتباط دارد. چاقی خطر بیماری عروق قلب را 50- 25 % افزایش می دهد.

رژیم غذایی بیشترین تاثیر را بر عوامل خطر قابل کنترل بیماری های قلبی – عروقی از جمله چربی خون بالا ،فشارخون بالا ، دیابت و چاقی دارد.

شهروندان عزیز شما می توانید جهت اطلاع از میزان خطر بروز بیماری قلبی – عروقی (خطرسنجی) با مراجعه به پایگاه پزشک خانواده و مراکز بهداشتی درمانی ، از سلامتی خود مطلع شوید.

اطلاعات حاصل از این بررسی ها به شما و پزشکتان کمک خواهد کرد تا با اتخاذ روش های پیشگیری و درمانی و رفع عوامل خطر بیماری های قلبی – عروقی و با انتخاب شیوه زندگی سالم بتوانید به قلب خود نیرو ببخشید و سلامت آن را تضمین نمایید.

مرکز بهداشت شهرستان آباده – واحد کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر