بیماری سرخک

بیماری سرخک یک بیماری شدید است که بوسیله گونه ای از ویروس ها ایجاد می شود و انسان تنها مخزن این بیماری میباشد انتقال این بیماری هم به صورت تنفسی وهم به صورت مستقیم در اثر تماس با ترشحات بینی و گلوی فرد بیمار صورت می پذیرد.  عوارض بیماری سرخک شامل عفونت گوش میانی –سینه پهلو – اسهال – تشنج ناشی از تب کوری و صدمه مغزی می باشد سوء تغذیه از عوامل خطری است که در میزان عوارض بیماری و مرگ نقش دارد.

علایم مقدماتی بیماری شامل تب خستگی سرفه – آبریزش از بینی و التهاب ملتحمه چشم در افراد فاقد ایمنی به بیماری ظاهر می گردد دانه های پوستی خاصی به نام علمی کوپلیک ممکن است در مخاط داخل دهان ظاهر شود.

راش یا دانه های پوستی بعد از علایم مقدماتی در پشت گوش ها و صورت همراه با تب بالا ظاهر شده و به سمت بدن و اندامهای انتهای می روند و معمولا بین 3 الی 7 روز از بین می روند.

پیشگیری:  طبق آخرین دستور العمل وزارت بهداشت جهت پیشگیری تزریق 2 نوبت واکسن MMR در سن 12 و 18 ماهگی در ایران کافی است.

واکسن سرخک ایمنی طولانی مدت ایجاد کرده و فردی که واکسن سرخک را تزریق کرده است ویروس واکسن را انتقال نمی دهد.

توصیه آخر با توجه به شیوع بیماری سرخک در کشور افغانستان لازم است کودکانی که به سن 12 ماهگی و 18 ماهگی می رسند بلافاصله واکسن سرخک را تزریق نمایند.

در کودکان کوچکتر به علت کسب ایمنی از مادر و در کودکان بزرگتری که 2 نوبت واکسن را دریافت  کرده اند جای هیچگونه نگرانی نمی باشد در صورت وجود تب شدید همراه با دانه های پوستی بهتر است کودک توسط پزشک جهت تتشخیص بیماری معاینه گردد چون بیماری های زیادی هستند که می توانند تب و دانه های پوستی ایجاد نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 44349192 واحد مبارزه با بیماری های واگیردار شبکه بهداشت ودرمان شهرستان آباده تماس بگیرید.