دوز بوستر” یا “دوز تقویتی” واکسن کرونا چیست؟

دوز بوستر یا دوز تقویتی واکسن کرونا،درواقع دوز سوم واکسن است که درافرادی که قبلاً دو دوز واکسن کرونا راتزریق کرده‌اند، به بهبود ایمنی ناشی از دو دوز قبلی کمک می‌کند.

در حقیقت دوز سوم واکسن کرونا کمک می‌کند تا در دراز مدت محافظت و ایمنی در برابر بیماری شدید کووید-۱۹ حفظ شود.

این یعنی ایمنی حاصل از دوز سوم واکسن کرونا منجر به واکنش سریع‌تر و قوی‌تر در دفعات بعدی مقابله با ویروس و دوام طولانی‌تر ایمنی بدن می‌شود.

چه کسانی می‌توانند دوز بوستر واکسن کرونا را دریافت کنند؟

اساسا تزریق دوز بوستر یا تقویت‌کننده واکسن کرونا به‌منظور کمک به حفظ سطح ایمنی افراد در مدت طولانی‌تر ضرورت دارد. به‌همین‌دلیل،تزریق دوز بوستر را برای همه افراد بالای ۱۸ سال پس از گذشت یک زمانبندی مشخص توصیه می‌کند.

در مورد همه واکسنها بعد از ۳ ماه از تزریق دوز دوم امکان تزریق دوز بوستر وجود دارد.

جالب است بدانید که هنگام تزریق دوز بوستر نیز ممکن است عوارض جانبی موقتی مانند تب، لرز، بدن‌درد، سردرد، خستگی، بی‌قراری، تورم غدد لنفاوی و احساس درد در محل تزریق را تجربه کنید. نگران نباشید، این مسئله نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما دوباره شروع به فعالسازی کرده است و مطمئنا میزان آنتی‌بادی بیشتر و پاسخ ایمنی قوی‌تری برای محافظت در مقابل ویروس کرونا ایجاد خواهد کرد.

بنابراین، بروز این علائم به این معنی نیست که شما بیمار هستید. تجربه نشان داده است که پس از دریافت دو دوز واکسن کرونا، عوارض دوز سوم یا بوستر به حداقل می‌رسد و عمدتا از نوع خفیف است. در واقع، واکنش‌های بدن به دوز اضافی کمی ملایم‌تر خواهد بود. زیرا از قبل دو بار با این شرایط برخورد کرده است و در هنگام ورود دوز سوم واکسن کرونا غالبا رفتار تقویتی دارد.

 البته اگر بعد از گذشت ۷۲ ساعت همچنان درگیر عوارض ذکر شده بودید باید با پزشک مشورت کنید. ممکن است قبل یا بعد از تزریق دوز بوستر ناقل ویروس کرونا شده باشید و حال با گذشت ۲ تا ۳ روز علائم اصلی آن در قالب تب، لرز، بدن‌درد، سردرد و غیره خود را نشان داده‌اند.

بنابراین با توجه به نکات ذکر شده، در پاسخ به سوال آیا زدن دوز سوم واکسن لازم است؟ می‌توان گفت که دریافت دوز سوم واکسن کرونا یا دوز بوستر برای همگان نه تنها کافی بلکه لازم است تا بتوان با تقویت قدرت سیستم ایمنی بدن افراد مختلف، شدت همه‌گیری ویروس کرونا در جهان را کاهش داد.

نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این ویروس منحوس تا چه زمانی همراه ما خواهد بود. مهم این است که به‌دنبال ضعیف‌تر کردن هرچه سریع‌تر آن با واکسیناسیون به‌موقع باشیم!

مرکز بهداشت شهرستان آباده- واحد آموزش و ارتقاء سلامت