دکتر کریم واعظ زاده

کریم واعظ زاده در سال 1310 ه. ش در یکی از خاندانهای اصیل و فرهنگی آباده دیده به جهان گشود. پدر ایشان مرحوم علی آقا واعظ زاده (از شاگردان مرحوم عباس ادیب) از اولین بنیانگذاران فرهنگ آباده بود.تحصیلات ابتدایی کریم واعظ زاده در دبستان حافظ سپری شد.بعد از اتمام سال نهم به دلیل عدم تشکیل کلاس دهم در آباده برای اخذ دیپلم رهسپار شیراز و بعد تهران شد. واعظ زاده پس از کسب مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی راهی سوئیس شد و در سال 1335  فارق التحصیل دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو (سوئس) در پزشکی عمومی شد.

ایشان تحصیلات تکمیلی خود را در رشته جراحی عمومی و اطفال  از دانشکده پزشکی دانشگاه لوزان سوئیس در سال1342 دریافت نمود و پس از آن فوق تخصص جراحی اطفال را  از دانشگاه پنسیلوانیا، آمریکا در سال1349 کسب نمود. هم اکنون به عنوان استاد جراحی دانشگاه علوم پزشکی در شیراز فعالیت می کند .

افتخارات دکتر کریم واعظ زاده :

1-استادیار جراحی در بیمارستان نمازی شیراز

2-استاد جراحی

3- ریاست بیمارستان نمازی شیراز و همچنین رئیس بخش جراحی دانشگاه شیراز

4-یکی از بنیانگذاران برد فوق تخصصی جراحی کودکان

5-عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران

6- عضو جامعه جراحان سوئیس ، آمریکا ، آسیا و ریاست جامعه جراحان شعبه فارس

7- عضو کارشناسی تخصصی جراحی سازمان نظام پزشکی شیراز

ثـمره ازدواج آقای واعظ زاده با یک بانوی شیرازی دو پسربه نام های علی و علیرضا و  یک دختر به نام  مریم  می باشد. در حال حاضر دکتر کریم واعظ زاده در شیراز به امر طبابت مشغول می باشد. خیابانی در آباده نیز به افتخار این دکتر پرتلاش و مومن نام گذاری شده است.