پویش جهانی شستن دست

شُستن صحیح دست‌ها، عادتی ساده است که وقت و تلاش زیادی نمی‌خواهد، به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و در عین حال، به کمترین میزان آموزش نیاز دارد؛ این کار هنوز بهترین راه برای جلوگیری از بیمار شدن است.

اگر ما بتوانیم این رفتار را به شکل یک عادت در بیاوریم، مطمئن باشید اثرات مثبت آن قابل مقایسه با اثر واکسیناسیون و مداخلات پزشکی در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی خواهد بود.

از آنجا که شستن دستها در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای زیادی موثر است ،لذا پویش جهانی جهت شستن دست طراحی شده که موضوع امسال این پویش «دستیابی به اقدامات بهداشتی مطلوب هنگام مراقبت» و شعار آن «ثانیه‌ها نجات بخش زندگی؛ دست هایتان را بشویید» انتخاب شده است.

با توجه به موارد یاد شده و برای همگام شدن با این پویش جهانی، سلامت و بهداشت کارکنان در همه حوزه‌ها با تاکید بر شعار «بهداشت دست در نقطه مراقبت، اکنون بیش از همیشه» لازم است مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

شستشوی دست با آب و صابون، اثربخش‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌های اسهالی و عفونت‌های حاد تنفسی

شستشوی صحیح دست می‌تواند جلوی انتقال بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و انگلی را بگیرد و باید به این نکته توجه کرد که شستشوی دست با آب و صابون، اثربخش‌ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های اسهالی و عفونت‌های حاد تنفسی است که این دو بیماری سالانه مسوول بیش از سه و نیم میلیون مرگ در کودکان زیر پنج سال در جهان است.

همان اندازه که شستن دست‌ها مهم و اساسی به شمار می‌آید، همان اندازه خشک کردن دست‌ها نیز مهم است، زیرا در صورتی که به روش نادرست اقدام به خشک کردن دست‌ها کنیم، دوباره دست‌ها آلوده و ناقل بیماری می‌شود.

بهترین روش که برای شستن دست‌ها توصیه می‌شود، استفاده از حوله‌های کاغذی و یک بار مصرف به ویژه در محیط‌های بیمارستانی است که انتشار آلودگی به سرعت انجام می‌گیرد.

خطرات نشستن دست‌ها

با توجه به مزیت‌های ثابت شده برای شستن دست ها، بسیاری از مردم این عادت را به تعداد دفعاتی که باید انجام دهند، انجام نمی‌دهند.
در طول روز، میکروب‌های بسیاری از راه‌های مختلف نظیر تماس مستقیم با مردم، سطوح آلوده، غذاها، حتی حیوانات و فضولات آن‌ها روی دست جمع می‌شود.
اگر دست‌های خود را به اندازه کافی نشوئیم، به انتشار میکروب‌ها کمک خواهیم کرد و سبب بروز بیماری‌هایی از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا، اختلالات دستگاه گوارشی و دیگر بیماری‌های مشابه می‌شویم.

چرا باید دست‌ها شسته شـوند؟

۱. در طول روز برای انجام همه کار‌ها از دست‌ها استفاده می‌شود.

۲. پس از توالت رفتن، دست‌ها به راحتی آلوده به تخم انگل می‌شود.

۳. میکروب‌های موجود در دست، به راحتی از راه تماس مستقیم و یا با آلوده کردن اشیاء، به دست دیگران منتقل می‌شود.

۴. دست‌ها به راحتی میکروب‌ها را به دهان منتقل می‌کند، بسیاری از عفونت‌ها از همین راه گسترش می‌یابد.

مرکز بهداشت شهرستان آباده – واحد آموزش و ارتقاء سلامت