یادی از حجت الاسلام والمسلمین مهندسی

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مهندسی، استاد حوزه علمیه قم و کارشناس مذهبی رسانه ملی و عضو هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وادع گفت.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مهندسی، استاد عرفان و فلسفه حوزه علمیه قم و کارشناس مذهبی رسانه ملی و رادیو معارف و عضو هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی ساعاتی پیش بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان کسری تهران دار فانی را وادع گفت.

به گزارش مرکز خبر حوزه حجت الاسلام محمد مهدی مهندسی از اساتید حوزه علمیه قم که چندی قبل بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان کسری تهران بستری شده بود ، عصر روز گذشته در گذشت.

وی در 1332 در شهر آباده، چشم به جهان گشود و در سال 1354 رسما وارد حوزه علمیه قم شد و پس از تحصیل دروس مقدمات، سطح را در محضر آیات باکوئی، اعتمادی، اشتهاردی و ستوده فراگرفت.

همزمان شرح تجرید الاعتقاد را خدمت حکیم الهی آیت الله انصاری شیرازی و بدایهالحکمه را در محضر آیت الله نجفی شهرضائی، شروع و ادامه آن را از محضر آیت الله ممدوحی استفاده کرده است.

آیت الله العظمی حاج میرزا جواد تبریزی استاد خارج فقه و اصول آن مرحوم بود و مدتی نیز از درس خارج اصول آیت الله العظمی سبحانی استفاده کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین مهندسی همچنین تمهید القواعد ، شرح فصوص و مصباح الانس را در محضر آیت الله انصاری شیرازی فرا گرفت.

وی همچنین از محضر حکیم متاله آیت الله جوادی آملی، آیت الله مشکینی و دیگر اساتید، استفاده کرده است.

استاد دیگر ایشان، افتخار حوزه های علمیه شیعه، حکیم الهی و عالم ربانی، عارف کامل، ابوالفضائل، حضرت علامه حسن زاده آملی می باشد که علوم متعددی را از ایشان استفاده کرده است.

*تدریس

استاد مهندسی در رابطه با دروسی که تدریس کرده اند چنین می نویسند:

« در بحث تدریس از آغاز تحصیل سعی می شد که تدریس کتب خوانده شده انجام گیرد. لذا به توفیق الهی همه کتب مقدّماتی و سطح عالی تا انتهای کفایهالاصول را یک یا برخی از آنها را چند بار تدریس داشته ام. در کلام و فلسفه، شرح باب حادی عشر را چند بار و شرح تجرید الاعتقاد را یک بار و بدایهالحکمه را چندین دوره و نیز نهایهالحکمه را یک دوره و شرح منظومه منطق سبزواری (ره) دو دوره و شرح منظومه حکمت را سه دوره و شرح اشارات را سه دوره، تدریس داشته و در بخش تدریس علوم ریاضی، یکدوره دروس هیئت و ریاضی علّامه حسن زاده آملی را تدریس نموده ام.»

استاد مهندسی در بخش حکمت، کتاب اسفار مرحوم صدرالمتالهین را تدریس می‌کرد و در بحث عرفان علاوه بر تدریس چندین دوره تمهیدالقواعد ابن ترکه که شرح قواعدالتوحید ابوحامد اصفهانی است، به تدریس شرح فصوص الحکم علامه قیصری اشتغال داشت .

*فعالیتها:

1. مدیرگروه اخلاق دانشگاه معارف اسلامی قم

2. استاد مرکز تخصصی فلسفه حوزه علمیه قم

3. استاد موسسه علمی، پژوهشی امام خمینی ( ره )

4. عضو هیئت علمی دائرهالمعارف عرفانی موسسه پژوهشی امام خمینی ( ره )

5. کارشناس شبکه سراسری رادیو معارف و شبکه قرآن سیما

6. استاد موسسه امام صادق ( ع ) قم

7. استاد اخلاق مدارس حوزه علمیه قم

8. استاد راهنما و داور سطح 4 حوزه علمیه قم

9. استاد راهنما و مشاور و داور سطح ارشد و دکتری دانشگاه

*آثار مکتوب آن مرحوم که بیشتر جنبه مقاله و جزوه درسی به خود گرفته است

1. استاد مطهری و پیوستگی دین و معنویت

2. جایگاه قم در تحولات معاصر

3. حوزه و گسترش علوم عقلی

4. ضرورت آشنایی با فلسفه

5. عرفان و عارف نمایان

6. علّامه طباطبائی و تحول علوم عقلی در حوزه

7. مسئولیت حوزه و روحانیت در قبال مسائل فرهنگی جامعه

8. نگرش عرفانی امام خمینی (ره) به نهضت حسینی (ع)

9. آشتیانی و سیر و سلوک معنوی

10. خیر و شر

11. رهبری (ولایت فقیه)

12. سعادت و شقاوت

13. قاعده سوق المسلمین

14. معاد