فرماندار آباده بعنوان دبیر شهر جهانی منبت منصوب شد

با حکم علی اصغر مونسان؛وزیر میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، زین العابدین نیک مرام؛ فرماندار آباده بعنوان “دبیر شهر جهانی منبت- آباده ” منصوب و معرفی شد.

فرماندار آباده صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خاستگاه هنر منبت، شهر آباده است افزود: بدون شک عنوان شهر جهانی منبت می تواند تاثیر بسزایی در معرفی هنر منبت در ابعاد ملی و جهانی داشته باشد.

نیک مرام با بیان اینکه درسال 97 با تلاش نماینده مردم آباده در مجلس این شهر بعنوان شهر جهانی منبت معرفی شد، افزود: راه‌اندازی ویترین صنایع دستی در دستگاه‌های اجرایی و کیوسک‌های صنایع دستی در سطح شهر و همچنین استفاده بیشتر از تیمچه صرافیان برای معرفی منبت بخشی از اقداماتی است که در این شهرستان انجام می شود.

وی افزود: همچنین با پیگیری هایی که در این یکسال انجام گرفت،دبیرخانه دائمی منبت با هدف حمایت از سرمایه گذاران و هنرمندان این حوزه و همچنین رونق صادرات منبت در آباده تاسیس شده است.

نیک مرام با بیان اینکه هنر منبت در آباده از دیرباز رواج داشته و پیشینه آن به 1500سال پیش در ایران بازمیگردد گفت: استاد آقاجان، استاد علی امامی و استاد منبتی از هنرمندان مطرح منبت کاری در کشور و اهل شهرستان آباده هستند.

وی با اشاره به فعالیت ۵ هزار هنرمند منبت‌کار در آباده گفت: منبت آباده ۱۷ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی و ۵ نشان زرین جشنواره فجر را دریافت کرده و ۱۵۰ کارگاه منبت خانگی و تجاری در آباده فعالند.

 

منبع : آباده در گذرزمان