گاومیش ۳۶ هزار ساله ای که تبدیل به کباب شد!

گاومیش های غول پیکر استپی یکی از گونه های منقرض شده ای هستند که در عصر یخبندان در مناطقی از اسپانیای امروزی تا کانادا و حتی چین زندگی می کردند. در کنار اسب های وحشی باستانی، ماموت های پشمالو و فیل های غول پیکر باستانی، گاومیش های استپی هم از پر شمار ترین پستانداران بزرگ ساکن زمین در آن دوران بودند. به تازگی مومیایی یکی از حیوانات در کانادا پیدا شده و خبر رسیده که از گوشت این گاومیش ۳۶ هزار ساله برای خود کباب درست کرده اند!

گاومیش 36 هزار ساله

نقاشی های باستانی در غارهای آلتامیرا (Altamira) و لاسکاکس (Lascaux) که از جمله قدیمی ترین نمونه های هنر بشر بر روی کره خاکی هستند، گاومیش های استپی را در کنار انسان ها و دیگر حیوانات وحشی نمایش می دهند. این نشان از اهمیت این حیوان باستانی در آن دوران دارد. این موجودات با شکوه و شاخدار ۸ هزار سال قبل، یعنی در اوایل دوره هولوسن که هم اکنون هم در آن به سر می بریم، به طور کامل منقرض شدند. این گاومیش ها اجداد گاوهای آمریکایی عصر حاضر هستند.

مومیایی گاومیش 36 هزار ساله

در طول دوره کفش معدن های طلای کشور کانادا در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی، حدود ۱۰۰ هزار معدنچی و کارگر از اقصا نقاط قاره آمریکا به این کشور آمدند تا در کشف طلاهای آن سهیم باشند و بتوانند پولی به جیب بزنند. در آن دوران، بسیاری از معدنچیان و کارگران بر روی فسیل ها و بقایای حیوانات باستانی چند هزار ساله راه می رفتند و آن ها را به منظور یافتن طلا از جای در می آوردند. اما متاسفانه مردم آن زمان ارزش این بقایای ارزشمند را نمی دانستند. برخی از کارگران هم این آثار را به عنوان سوغاتی با خود به خانه می بردند!

با این حال، در سال ۱۹۷۶ و وقتی که عملیات یافتن طلا در کانادا به پایان رسیده بود، خانواده شخصی به نام رومان که یک معدنچی بود، یک مومیایی گاومیش استپی منحصر به فرد کاملا سالم و دست نخورده را در حومه آلاسکا پیدا کردند. آن ها برای این یافته خود اسم هم انتخاب کردند. یکی از اسطوره های قدیمی فرهنگ این منطقه گاوی بود به نام بچه آبی! به همین خاطر نام بچه آبی را بر روی این مومیایی گذاشتند. خوشبختانه این خانواده به ارزش کشف خود پی بردند و سریعا دیل گاتری یک دیرینه شناس کانادایی را در جریان آن قرار دادند. گاتری و تیمش به سرعت وارد عمل شدند و با ذوب کردن لایه ذخیم یخ اطراف این گاومیش ۳۶ هزار ساله لاشه آن را از زمین بیرون آوردند. آن ها به سرعت متوجه شدند که این گاومیش یک نمونه منقرض شده و بسیار با اهمیت است.

مومیایی گاومیش در موزه

آزمایش کربن یک تکه از پوست این حیوان، نشان داد که او ۳۶ هزار سال قبل مرده است. محققان با توجه به زخم های بسیاری که بر روی گردن و پشت این حیوان وجود داشتند، به این نتیجه رسیدند که احتمالا شیرهای باستانی آمریکایی که امروزه منقرض شده اند این حیوان را از پای در آورده اند. این شیرها، اجداد شیرهای آفریقایی امروزی هستند. این حمله احتمالا در زمستان رخ داده است. سرمای شدید هوا موجب شده که این لاشه سریعا یخ بزند و کرکس ها و دیگر حیوانات لاشه خوار نتوانسته اند آن را بخورند. در طول سالیان دراز لایه های یخ روی این گاومیش ۳۶ هزار ساله بیشتر و بیشتر شدند تا بالاخره در عصر حاضر شخصی آن را از دل زمین بیرون بیاورد.

نقاشی های باستانی گاومیش

تیم تحقیقاتی گاتری تلاش های زیادی را برای حفاظت از این لاشه انجام دادند تا بتوانند آن را در موزه آلاسکا نمایش دهند. به این منظور آن ها به دنبال یکی از معروف ترین دانشمندان تاکسیدرمی فنلاند رفتند تا او بتواند این موجود را از تجزیه شدند در امان نگه دارد. در طول این فرآیند آن ها حتی توانستند بخشی از خون و مغز استخوان این گاومیش را بدست بیاورند. تا اواسط سال ۱۹۸۴، این گاومیش ۳۶ هزار ساله آماده شده بود تا در معرض نمایش به عموم قرار گیرد. آن ها به منظور جشن گرفتن این موفقیت تصمیم گرفتند تا کاری غیر معمول انجام دهند!

آن ها بخشی از گوشت این مومیایی چند هزار ساله را از گردنش بریدند و با آن کباب درست کردند!!

نمونه ای از اسکلت گاومیش

طبق گفته های گاتری، گوشت این حیوان تا حدی سفت و جویدنش کمی سخت بود، ولی البته بسیار خوشمزه و دلچسب بود. جالب اینجاست که هیچکدام از افرادی که این گوشت را خوردند نه دل دردی گرفتند و نه مشکل گوارشی پیدا کردند. ظاهرا گوشت این گاومیش ۳۶ هزار ساله غذایی بسیار دلچسب بوده! امروزه بچه آبی یا همان گاومیش مورد نظرمان را می توانیم در موزه گالری آلاسکا در دانشگاه آلاسکا یا همان موزه شمال مشاهده کرد. پس از خورده شدن این گوشت توسط این افراد، انتقادات زیادی بر آنان وارد شد، ولی با این حال آن ها توانستند این مومیایی را از تخریب و نابودی نجات دهند.

منبع: الی گشت

thevintagenews.com