چند ستون!! نماد کتابخانه ملی مرکزی آباده است !

کتابخانه ملی مرکزی آباده در سال ۸۸ در زمینی با زیربنای ۲۵۰۰ متر مربع کلنگ زنی شد اما آنچه هم اکنون از این کتابخانه دیده می شود، ستون های نیمه ساز هستند که دارند تخریب می شوند.

آنچه در آباده، شمالی ترین شهرستان فارس به روند معمولی تبدیل و عادت مردم این دیار شده، توقف پروژه ها به دلیل کمبود اعتبار است.
مواردی که در آباده به چشم می آید شامل پروژه های فراوان کلنگ زنی شده و بدون عملکرد است که ساخت برخی از آنها با ۹۰ درصد پیشرفت همچنان متوقف مانده است.

** پروژه ای ملی با ۱۵ درصد پیشرفت
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آباده گفت: کتابخانه ملی مرکزی آباده جزو پنج کتابخانه مرکزی استان فارس و یک پروژه ملی است.
حمید اسلم بخش چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: کلنگ کتابخانه ملی مرکزی آباده سال ۸۸ در بوستان معلم این شهر به زمین خورد که پس از ۹سال تنها ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر این شهرستان با آن مواجه است کمبود فضاهای مطالعه است به نحوی که امکانات موجود جوابگوی دوستداران کتاب و مطالعه نیست.
وی با ابراز امیدواری نسبت به کمک خیرین کتابخانه ساز برای ساخت و تکمیل کتابخانه ها گفت: با اتمام این پروژه ۱۴ نیروی انسانی به کار گرفته می‌شود.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان آباده اظهار داشت:در حال حاضر در مکان های پر رفت و آمد مانند بانک ملی مرکزی، شهرداری و برخی از مراکز خصوصی ایستگاه کتاب راه اندازی شده است و در صورت تامین قفسه از سوی سازمان یا مراکزی که تمایل به راه اندازی ایستگاه کتاب دارند کتابخانه عمومی آباده کتاب مورد نیاز را تامین می کند.

** ۴روستای شهرستان آباده از کتابخانه محروم هستند
فرماندار آباده در ارتباط با ساخت کتابخانه ها و تجهیز کتابخانه ها گفت: کتابخانه های عمومی در صغاد، بهمن، ایزدخواست، سورمق، خسروشیرین و حشمتیه در صورت همیاری خیرین محلی توسعه و گسترش می یابد اما مناطقی دیگر در شهرستان از قبیل بیدک، شورجستان، محمدآباد و فتح آباد هنوز از داشتن کتابخانه عمومی محروم هستند.
محمد اسداللهی اضافه کرد: اگر با کمک خیرین و حمایت دولت فضای کتابخانه ای در سطح شهرستان افزایش یابد بدون شک هم فرهنگ کتابخوانی در آباده گسترش خواهد یافت و هم می توان جایگاه فرهنگی این شهرستان را ثبات بخشید.
وی افزود: در حال حاضر ۱۶ هزار و ششصد نفر در کتابخانه‌های عمومی شهرستان عضو هستند و طبق استاندارد به ازای هر عضو در کتابخانه باید ۴ کتاب موجود باشد که اکنون به ازای هر عضو تنها ۲ کتاب موجود است و لازم است میزان کتاب ها در کتابخانه‌های شهرستان به ۲ برابر برسد.
اسداللهی ادامه داد: هم اکنون ۳۲۰۰متر مربع فضای کتابخانه ای در آباده وجود دارد که این با تعداد قابل توجهی از افراد دانشگاهی، حوزه ای و زندگی هزاران طلبه و دانشجو در شهر آباده چندان خیلی دور از انتظار نیست هرچند این آمار باید به ۸ هزار متر مربع برسد.

* کتابخانه عمومی آباده؛ تعمیر و تجهیز
روح الله منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس گفت: شهرستان آباده ۱۱ کتابخانه عمومی دارد که با توجه به قدمت بسیاری از کتابخانه ها و نیاز به توسعه فضای کتابخانه ای در این شهرستان باید به بحث تعمیر و تجهیز کتابخانه ها توجه بیشتری شود.

منبع : شیراز- ایرنا