آخرین اخبار : 

توقیف دو محموله غیرمجاز دام در شهرستان آباده

به گزارش نفیرنیوز ؛ در راستای کنترل بهداشتی حمل دام و جلوگیری از انتشار بیماری های واگیردار و مشترک بین انسان و دام در مهر ماه سال جاری دو خودروی حامل ۷۰ رأس دام سبک پرواری که به سمت استان اصفهان در حرکت بود، توسط عوامل پست قرنطینه دامی شهرستان آباده مستقردر پلیس راه متوقف شد.
دکترعلیرضا فرخی رئیس دامپزشکی شهرستان آباده بیان کرد: با توجه به اینکه محموله مورد نظر فاقد پلاک کوبی و گواهی بهداشتی- قرنطینه ای حمل از مبدأ بود، توسط اکیپ قرنطینه دامپزشکی این شهرستان با همکاری نیروی انتظامی توقیف و به منظور انجام امور اداری به اداره دامپزشکی شهرستان ارجاع داده شد و پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی ارجاع گردید و بعد از اخذ حکم دادستانی، این دام ها در کشتارگاه دام آباده ذبح شد.

وی تصریح کرد: هر گونه حمل و نقل دام و فرآورده‌های خام دامی مستلزم دریافت گواهی حمل بهداشتی صادره توسط شهرستان مبدا و رعایت اصول بهداشتی – قرنطینه ای است.
پست قرنطینه دامپزشکی آباده بصورت شبانه روزی فعالیت می کند ، وبه منظور تضمین سلامت مصرف کنندگان فرآورده های دامی و صیانت از سرمایه دامی استان و جلوگیری از سرایت بیماری های احتمالی، با همکاری پلیس راه و نیروی انتظامی با خودروهایی که بدون اخذ گواهی دامپزشکی، به حمل دام و طیور یا فرآورده ها می پردازند، برخورد شدید قانونی می شود.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به نقش حمل‌ و نقل غیر مجاز در انتقال و اشاعه بیماری‌های دامی و با هدف کنترل حمل‌ و نقل دام و طیور و فرآورده‌های خام دامی و از طرفی باتوجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان آباده و راه های مواصلاتی شهرستان آباده با استان های مجاور و احتمال حمل محموله غیر مجاز و فاقد گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی به داخل استان و در راستای پیشگیری از بیماری های مهم و واگیر دام و طیور پست قرنطینه دامپزشکی آباده به صورت شبانه روزی مسقردر پلیس راه این شهرستان مشغول به فعالبت می باشد .
فرخی افزود: همجواری شهرستان آباده با سه استان اصفهان ،یزد و چهار محال و بختیاری سبب شده تا این شهرستان نقش مهمی در پیشگیری از ورود بیماری های واگیر و مهم دام و طیور به استان فارس داشته باشد.
رئیس اداره دامپزشکی آباده در خاتمه اظهار داشت : بر اساسبند ” د ” ماده ۳ قانون سازمان دامپزشکی مصوب سال ۱۳۵۰ نقل و انتقال کلیه محمولههای دام زنده ، فرآورده های خام دامی و خوراک دام می بایست با موافقت سازمان دامپزشکی باشد لذامتقاضیان حمل می بایست جهت دریافت مجوزهای لازم به داره دامپزشکی شهرستان مبدآ مراجعه ونسبت به اخذگواهی بهداشتی حمل اقدام نماید.
** خبرنگار : محمد کریم آمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال