آخرین اخبار : 

گفتگو با دبیران فعال کانون دانش آموزی جمعیت هلال احمر شهرستان آباده

گفتگو با نیوشاسادات نعمت الهی دبیر کانون دانش آموزی دبیرستان شهدا و  آیدا عالی پور دبیر فعال کانون دانش آموزی دبیرستان حاج مهدی آباده

 

لطفاً خودتان را معرفی کنید

نیوشا سادات نعمت الهی دبیر کانون دانش آموزی دبیرستان شهدا و عضو تیم دادرس این دبیرستان می باشم.

آیدا عالی پور دبیر کانون دانش آموزی دبیرستان حاج مهدی و عضو تیم دادرس این دبیرستان هستم.

چگونه با جمعیت هلال احمر آشنا شدید

نیوشاسادات: از طریق کانون دانش آموزی هلال احمر با فعالیت های امدادی، آموزشی و بشردوستانه جمعیت هلال احمر در مدرسه  آشنا شدم و با ثبت نام در کانون در کلاس های آموزشی طرح دادرس شرکت نمودم.

آیدا: از برنامه های کانون دانش آموزی برگزاری کلاس آشنایی با جمعیت هلال احمر می باشد که در آن به معرفی جمعیت هلال احمر ، اصول و اهداف این جمعیت و نحوه عضویت و همکاری با قسمت های مختلف جمعیت هلال احمر پرداخته  می شود که با حضور در این کلاس با نحوه عضویت در کانون دانش آموزی آشنا شدم و با ثبت نام در سامانه عضویت سازمان جوانان به عضویت کانون دانش آموزی مدرسه درآمدم.

چه آشنایی با طرح دادرس دارید

نیوشا سادات: طرح ملی دادرس یا دانش آموز آماده در روزهای سخت با هدف آموزش امداد و کمک های اولیه و مهارتهای مقابله با سوانح و حوادث در سازمان جوانان کشور برنامه ریزی شده است و همزمان با سال تحصیلی در مقاطع متوسطه اول اجرا می شود . در این طرح دانش آموزان ۸ سرفصل پناهگیری و خروج ایمن، خونریزی، پانسمان و بانداژ، شکستگی و آتل بندی، ارزیابی علایم حیاتی ، احیای قلبی ریوی(CPR)، حمل مصدوم، اسکان اضطراری و اطفا حریق را بصورت عملی آموزش می بینند و در نهایت در مسابقات درون مدرسه ای و المپیاد شهرستانی طرح دادرس بنام المپیاد آماده(المپیاد مهارتهای امدادی دادرسان هلال احمری)حضور می یابند.

آیدا: هدف نهایی در طرح دادرس توانمندسازی دانش آموزان برای مقابله با سوانح و حوادث می باشد در این طرح دانش آموزان با اصول خود امدادی و دیگر امدادی آشنا می شوند و یاد میگیرند در شرایط بحران چگونه خود، خانواده و دیگران را از صدمات وارده حفظ نمایند  و با فراگیری اصول امدادی در خصوص امداد رسانی به صدمه دیدگان اقدام نمایند. هم چنین در این طرح دوره های چادرزنی و اسکان اضطراری را با هدف برپایی اردوگاه و اسکان سانحه دیدگان در شرایط بحرانی فرا می گیرند.

المپیاد آماده با چه هدفی و چگونه اجرا می شود

نیوشا سادات: دانش آموزان پس از ثبت نام در کانون های دانش آموزی و عضویت در تیم ها ی دادرس مدارس خود در کلاس های آموزشی این طرح شرکت می کنند و پس از اتمام دوره آموزشی جهت ارزیابی دانسته های خود در قالب تیم های برتر مدارس در المپیادی بنام آماده که المپیاد مهارتهای امدادی دادرسان هلال احمری است حضور می یابند. این المپیاد در ۴ سطح درون مدرسه ای، شهرستانی، منطقه ای و استانی در استان فارس برگزار می شود و در نهایت تیم های برتر مرحله استانی به مسابقات کشوری راه می یابند

آیدا: مسابقات در جمعیت هلال احمر به هیچ وجه جنبه رقابتی محض ندارد بلکه دانش آموزان در یک فضای دوستانه و رفاقتی به تمرین دانسته های خود می پردازندو این محیط دوستانه محفلی برای تبادل معلومات و دانسته های ایشان می باشد که بتوانند هرچه توانمندتر نسبت به واکنش موثر در سوانح و حوادث اقدام نمایند.

فعالیت کانون های دانش آموزی را چگونه ارزیابی می کنید

نیوشاسادات: در سالیان اخیر خلا نبود سازکار جدی جهت آموزش دانش آموزان در خصوص امداد و کمک های اولیه بشدت احساس می شد خوشبختانه طرح دادرس در مدارس توانسته است این خلا را بپوشاند .بدون شک حضور هلال احمر در مدارس و راه اندازی کانون های دانش آموزی گام بلندی جهت ارتقا توانمندی های دانش آموزان و آماده سازی ایشان برای روزهای سخت می باشد. همه بر این امر واقفیم آموزش امدادی کلید عبور از بحران ها و سوانح و حوادث می باشد.

جا دارد در اینجا از همکاری موثر مدیر محترم آموزش و پرورش شهرستان که عنایت ویژه ای به بحث آموزش امدادی دانش آموزان دارند تشکر و قدردانی نمایم و از این که اجازه حضور هلال احمر را در مدارس داده اند و پشتیبان برنامه کانون ها می باشند سپاسگزاری کنم.

آیدا: کانون های دانش آموزی می تواند از زمینه های تحقق شعار معاونت محترم آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با عنوان هر خانواده یک فرد آموزش دیده باشد که در آن هر دانش آموزی با اصول و مهارت های امدادی آشنا می شوند و با انتقال این دانش به والدین و خانواده می تواند گام موثری در ارتقا آمادگی خانواده ها در مقابله با سوانح و حوادث باشد.

چه برنامه ای در کانون دانش آموزی هلال احمر اجرا می شود

نیوشاسادات: برنامه های کانون دانش آموزی هلال احمر عمدتا بر محور آموزش طرح دادرس و کمک های اولیه می باشد، برگزاری مانورهای امدادی، تمرین مقابله با سوانح و حوادث، مشارکت در برنامه های مناسبتی در طول سال تحصیلی از قبیل برنامه های روز دانش آموز و روز بسیج دانش آموزی و سایر مناسبت ها از سایر برنامه های کانون هلال احمر می باشد.

آیدا: بدون شک تعامل موثر با سایر تشکل های دانش آموزی از جمله بسیج دانش آموزی می تواند در پیشبرد اهداف آموزشی کانون هلال احمر موثر باشد که به لطف پروردگار متعال هماهنگی موثری در مدرسه بین تشکل ها وجود دارد و در یک محیط سازنده مشغول ارائه خدمات بر طبق اهداف خود می باشیم.

چه پیشنهادی در خصوص ارتقا سطح کانون های دانش آموزی دارید

نیوشاسادات: به شدت معتقد به راه اندازی این کانون ها در مقطع متوسطه دوم هستم و پیشنهاد میکنم آموزش و پرورش و هلال احمر نسبت به راه اندازی کانون ها در مقطع متوسطه دوم همکاری نمایند . همچنین بایستی به سمتی برویم که ۱۰۰ درصد مدارس تحت پوشش این طرح قرار گیرند، آموزش دادرس به والدین دانش آموزان نیز بایستی مدنظر قرار گیرد . هم چنین مدیران ، معاونین ،  مربیان پرورشی و آموزشی و مشاوران مدارس نیز بایستی از خدمات ارائه شده در کانون های دانش آموزی بخصوص دوره های آموزشی استفاده نمایند

آیدا: اردوهای تفریحی ،آموزشی بصورت مدرسه ای و یا شهرستانی برنامه ریزی شود که در این اردوها دانش آموزان مطالب آموزشی خود را به اشتراک بگذارند و نسبت به یکسان سازی آموخته های خود اقدام نمایند.

کانال خبری کشوری طرح دادرس راه اندازی شود و کلیه مدارس و دانش آموزان بهمراه والدین خود در آن عضو شوند و پیشنهاد مهم من راه اندازی شورای کشوری دبیران کانون های دانش آموزی می باشد. باتوجه به برگزاری انتخابات در سطح مدارس و تعیین شوراهای کانون های دانش آموزی مدارس ، پیشنهاد میکنم این شورا با هدف پیگیری مطالبات دانش آموزان در سطح استانی و کشوری راه اندازی شود. جای خالی تحقیق و پژوهش در کانون های دانش آموزی در خصوص سوانح و حوادث و نقش دانش آموزان در گذر از بحران ها نیز احساس می شود.

از اردوهای دوستی دبیران کانون های دانش آموزی چه خبر؟

نیوشاسادات: خوشبختانه با برنامه ریزی سازمان جوانان کشور و به همت جناب آقای بابایی معاون محترم دانش آموزی سازمان جوانان دو دوره اردوهای دوستی دبیران کانون های دانش آموزی در اردوگاه دلند استان گلستان برگزار شد. امیدواریم این حرکت فتح بابی باشد برای برگزاری اردوهای دوستی در سال های آتی و با مشارکت بیشتر دانش آموزان و پیشنهاد می کنم این اردوها چند مرحله در سال برگزار شود حتی میتوان نسبت به اجرای آن به صورت منطقه ای در استان های مختلف برنامه ریزی نمود .

آیدا: اردوها همواره بستر بروز استعدادهای جدید و محل نمایش داشته ها و توانمندی های گوناگون بوده اند در اردوها دانش آموزان با مهارتهای حل مسئله و مهارت های ارتباطی بطور عملی آشنا می شوند بدون شک حضور دانش آموزان در اردوهای کشوری و آشنایی با برنامه ها و فعالیت های سایر استان ها می تواند نقش موثری در ارتقا دانش امدادی و مهارتی ایشان داشته باشد.

برنامه های آینده شما در کانون دانش آموزی چیست

نیوشا سادات: ان شاء الله با شروع سال تحصیلی جدید و ورود دانش آموزان جدیدالورود به دبیرستانمان ابتدا برنامه معرفی کانون و ثبت نام از ایشان در کانون دانش آموزی انجام می شود . سپس با تشکیل تیم های دادرس و با حضور مربیان جمعیت هلال احمر در خصوص آموزش طرح دادرس به ایشان برنامه ریزی می گردد.

آیدا: هدف ما آموزش کامل دانش آموزان در خصوص مباحث طرح دادرس ، تشکیل تیم های دادرس در پایه های مختلف تحصیلی و حضور موثر و پرقدرت در مراحل مختلف المپیاد آماده در سال تحصیلی جدید می باشد.

چه انتظاراتی از مدیر، مربیان مدرسه و مسئولین آموزش و پرورش و هلال احمر دارید

نیوشا سادات: خوشبختانه در شهرستان ما تعامل خوبی بین آموزش و پرورش و هلال احمر برقرار می باشد و شخص آقای مدیر آموزش و پرورش شهرستان از علاقمندان به آموزش های امدادی و طرح دادرس و از مشوقان همیشگی برگزاری این برنامه ها هستند.

آیدا: ان شاء الله در سال جدید نیز همانند سال های قبل با همکاری مدیران محترم و مربیان محترم دادرس و مربیان محترم هلال احمر بتوانیم برنامه های کانون های دانش آموزی را به نحو احسن و بهتر از قبل و با مشارکت بیشتر دانش آموزان اجرایی نماییم

آیا آموزش های یاد گرفته را به سایر اعضای خانواده و دوستان انتقال می دهید؟

نیوشاسادات: بدون شک یک آموزش وقتی مثمر ثمر واقع می شود که بتواند نشر یابد و در اختیار سایرین قرار گیرد. ما در جمع دوستان به مرور آنچه فرا گرفته ام می پردازیم و مطالب را با اعضای خانواده در میان می گذاریم

آیدا: مطالب آموزشی یاد گرفته را برای سایر اعضای خانواده بازگو میکنم. اگر نیازی باشد این مطالب را با کمک والدین در گروههای اجتماعی که عضو هستند به اشتراک می گذاریم

آیا شرایطی پیش آمده است که در زندگی شخصی خود از آموزش های دادرس استفاده کرده باشید؟

نیوشاسادات: چون رشته تخصصی من تکواندو هست و  این ورزش همراه با صدمات زیادی است، در برنامه های ورزشی هرگاه از دوستان دچار صدمه ای شوند پانسمان ، بانداژ ،آتل بندی ایشان را من انجام می دهم.

آیدا: با توجه به آموزش هایی که دیده ایم در برنامه های مختلف نقش امدادگر را دارم و در کنار تیم های ورزشی مداوای سرپایی مصدومین را انجام می دهم.

چه پیامی برای سایر دانش آموزان در خصوص ثبت نام در کانون های دانش آموزی و فراگیری آموزش های طرح دادرس دارید؟

نیوشا سادات: بدون شک با توجه به حادثه خیز بودن کشور عزیزمان و این که همواره شاهد رخداد حوادث طبیعی و غیرطبیعی گوناگونی در شهرهای مختلف کشورمان هستیم اهمیت فراگیری آموزش های امداد و کمک های اولیه بیش از پیش احساس می شود.

آیدا: لازم است کلیه دانش آموزان برای فراگیری آموزش های دادرس در کانون های دانش آموزی ثبت نام نمایند و به ایشان پیشنهاد میکنم با جدیت کامل در کنار سایر دروس خود آموزش های امدادی را فرابگیرند و این آموزش ها را به دوستان و خانواده خود انتقال دهند تا بتوانیم در شرایط سخت و بحرانی بعنوان دانش آموزان آموزش دیده به یاری هموطنان عزیزمان بشتابیم.

از روزهای حضور در تیم دادرس دبیرستان خاطره ای بیان فرمائید؟

نیوشاسادات: حضور در کلاس های عملی طرح دادرس سراسر خاطره است بخصوص مباحث مفرح حمل مصدوم و چادرزنی که با دخیل نمودن زمان در این برنامه ها لحظات شادی از رقابت رفاقت گونه را شاهد بودیم.

آیدا: خاطرات شیرینی از کلاس های آموزشی طرح دادرس و بخصوص المپیاد آماده و حضور کلیه دانش آموزان مدارس شهرستان در ذهنمان نقش بسته. شاید آیتم احیای قلبی ریوی (CPR) ، حمل مانکن در آیتم حمل مصدوم که با مشقت زیادی انجام می شد از خاطرات قابل ذکرمان باشد

و سخن آخر…

نیوشاسادات: برطبق آیه ۳۲ سوره مبارکه مائده  “من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا” هرکس انسانی را نجات دهد مثل این است که همه انسان ها را نجات داده است. هدف از یادگیری آموزشهای امدادی و کمک های اولیه نجات جان مصدومین و زنده نگه داشتن ایشان است. همه به نقش و اصول مقدس جمعیت هلال احمر واقفیم و می دانیم فعالیت های بشردوستانه نقش اساسی در برنامه های این جمعیت دارد. در پایان لازم می دانم از کلیه عزیزانی که در برنامه های کانون پشتیبان ما بوده اند تشکر کنم سرکارخانم پیمانی مدیر محترم دبیرستان شهدا، سرکار خانم نعمت اللهی مربی محترم دادرس دبیرستان و سایر مربیان محترم جمعیت هلال احمر که زحمات زیادی را در برنامه های آموزشی متحمل شدند.

آیدا: بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش زیک گوهرند. چو عضوی به درد آورد روزگار؟دگر عضوها را نماند قرار. تو کز محنت دیگران بی غمی/نشاید که نامت نهند آدمی.در کلاس های دادرس علاوه بر آموزش های امدادی و کمک های اولیه با اصول مقدس جمعیت هلال احمر آشنا می شویم و می دانیم این هلال سرخ مهربان مرهمی است بر آلام سانحه دیدگان و امیدی است برای ناامیدان . یاد میگیریم در زندگی خود و در اجتماع باید مواظب دردمندان باشیم و در روزهای سخت در کنار مصیبت دیدگان قرار بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال