آخرین اخبار : 

با نادانـی و بـی اطلاعـی نمی توان تمدن سـاز بـود

به گزارش خبرنگار نفیر همایش کتاب و کتابخوانی به مناسبت هفته کتاب در سالن هتل بزرگ شیراز  و با حضور رئیس کتابخانه های عمومی شیراز ،  معاون سیاسی امنیتی استانداری ، و برخی از استانداران ،‌شهرداران ، خیرین حوزه کتاب و کتابداران برتر استان برگزار گردید .
پژوهش معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس در راستای افزایش سرانه مطالعه و ایجاد فرهنگ مطالعه بیان داشت :
برجسته ترین علت ماندگاری تمدن ها مربوط به مکتوبات ، سنگ نوشته ها و سنگ نگاره های به جا مانده از آن ها
است .  آثار به جا مانده و تاریخ ثابت کرده اند که ایرانی ها با علم و خواندن و نوشتن آشنا بوده اند اما متاسفانه امروز ما از اندوخته  قبل و گذشته می خوریم و فقط افتخار می کنیم به تمدن اسلامی ایرانی که کل دنیا از آن بهره مند شده اند و به پیشرفت بالایی دست یافته اند ولی ما متناسب با گذشته پیش نرفتـــه ایــم .دانشجوهـای ما دنبـــال مـدرک انـد نـــه  علــم و مطالعـه و بــــه همیـــن دلــیــل از گـــذشتــــه خــــود عــقـــب
مانـــده اند .
باید مطالعه صورت پذیرد حتی اگر با ابزار های دیجیتال باشد ،  مهم خواندن است، با نادانی و بی اطلاعی نمی توان تمدن ساز بود و نیاز است که در حوزه مطالعه ، انقلابی صورت پذیرد .
وی در ادامه اظهار داشت : طرحی اجرا شد که در مکان های عمومی کتاب هایی  به صورت رایگان به مردم ارائه شد تا مطالعه کنند و پس از مدتی به دلیل عدم استقبال ،  تعداد برگ ها و سایز کتاب ها را کوچک کردند و باز هم استقبال نشد و این نشان می دهد که ما  اول باید فرهنگ مطالعه را ایجاد کنیم و بعد دست به اجرای طرح هایی جهت مطالعه بزنیم.
معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس تصریح کرد : فرهنگ خودش ساخته نمی شود ، باید آن را بسازیم .  با بخشنامه و صورتجلسه کسی کتابخوان نخواهد شد.گاهی با اجبار باید فرهنگ سازی کرد ، کاری شبیه بستن کمربند در ماشین !
در ادامه مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس بیان کرد : کتابداران کسانی هستند که  از کتاب جان می گیرند و به کتاب جان می دهند.سیدمحمدامین جعفری بیان داشت : کتابداران حماسه فرهنگی می آفرینند زیرا در شرایط سخت و در حالی که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند ، به کتاب و کتابخوان ها خدمت می کنند و  اگر امکانات و کتابخانه های بیشتر و بزرگ تری در اختیار این قشر فرهنگی و زحمت کش بود قطعا اکنون فارس، فارس دیگری بود.
جعفری اظهار داشت : ملاک ارزیابی استان فارس و شهر شیراز بلندی آسمان خراش ها و پاساژها و متراژ خیابان هایش نیست ،  بلکه  همه شیراز را با فرهنگ و ادب و هنر می شناسند . انتظار داریم در آینده  فضایی فراهم شود که کتاب، کتابدار و کتابخانه به جایگاه واقعی خود برسند.
در ادامه نوروزی عضو کانون نویسندگان ایران گفت :
گاهی اوقات وقتی عبرت را در قرآن می بینم شگفت زده و از طرفی متاسف می شوم.
اولین پیام قرآن  پیام خواندن است . اما در کشور ما هر دختر ایرانی ۹/۵  و هر پسر ۲/۳  دقیقه در روز مطالعه
می کند .در کشورهای توسعه یافته ۱۰ در صد هزینه های سبد خانوار به کتاب تعلق دارد و در ایران این عدد به کمتر از ۰٫۵
می رسد.
نوروزی در ادامه افزود : ما در امور عـــادی زندگـــی هر جا لازم باشد هزینه می کنیم اما زمانی که به خرید کتاب می رسیم برخــی عزیــــزان
می گویند کتاب گران است که این تفکر کاملا غلط است.در این همایش  از کتابداران ، فرمانداران و شهردارانی که حامی کتاب و کتابخوانی در استان فارس بوده اند تقدیر و تشکر به عمل آمد و در این راستا از رئیس کتابخانه های آباده به عنوان مدیر نمونه ، شهردار آباده، شهردار بهمن و خیرین حوزه کتاب و کتابخوانی ، آقایان کاظمی و قربانی وکتابدارانی از شهرستان آباده تقدیر به عمل آمد .در پایان سرود ویژه کتابداران  ،کاری از  گروه سرود آباده به سرپرستی بهنام بیگی اجرا شد .
در حاشیه این همایش رئیس کل کتابخانه های عمومی فارس  در جواب خبرنگار نفیر مبنی بر دلیل نیمه تمام ماندن ساختمان کتابخانه مرکزی آباده بیان داشت :
کتابخانه مرکزی آباده قربانی برخی تغییرات مدیریتی شد . هر نظام و سیستم مدیریتی که تغییر می کند ظلمی به
پروژه های نیمه تمام خواهد شد. وی افزود : اداره کل کتابخانه ها در ساخت و ساز دخیل نیست و وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی متولی ساخت فضای کتابخانه می باشد و ما متولی گردش آن هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال