آخرین اخبار : 

مردم مراقب باشند و با دشمنان هم صدا نشوند

گفتگویی با  حجت الاسلام حسن مرادی مشاوره مرکز تخصصی علوم حدیث حوزه علمیه  قم :

«با نگاهی به اطلاعات منتشر شده و تحلیل و بررسی شواهد و قرائن از جمله گفته‌های شاهدین عینی و مجروحین صحنه منا، احتمال یک کشتار برنامه‌ریزی شده و یک جنایت طراحی شده دور از ذهن نیست. مسدود شدن مسیر و نگه داشتن هزاران زائر که با تراکم و ترافیک بسیار بالا در حال عبور از مسیر منتهی به جمرات عقبی بودند و استمرار این حرکت در دمای ۴۶ درجه‌ای منا همراه با فشار جمعیت و تشنگی و خستگی شدیدِ زائران نتیجه ای جز مرگ به همراه ندارد.» این بخشی از صحبت‌های حجت‌الاسلام و المسلمین حسین مرادی دولت‌آبادی، مدرس حوزه و مشاوره مرکز تخصصی علوم حدیث حوزه علمیه پیرامون حادثه مناست.

متن گفت‌وگوی ایکنا با وی به شرح ذیل است:

عامل اصلی حادثه منا را چه می‌دانید؟
به ترتیب اولویت دو احتمال قوی جهت این حادثه متصوراست. اول: جنایتی عامدانه و دوم: بی‌کفایتی و بی‌تدبیری دولت عربستان.

با نگاهی به اطلاعات درز کرده و تحلیل و بررسی شواهد و قرائن از جمله گفته‌های شاهدین عینی و مجروحین صحنه منا، احتمال یک کشتار برنامه‌ریزی شده و یک جنایت طراحی شده دور از ذهن نیست. مسدود کردن مسیر و نگه داشتن صدها هزار زائر که با تراکم و ترافیک بسیار بالا در حال عبور از مسیر منتهی به جمرات عقبی بودند و استمرار این حرکت در دمای ۴۶ درجه‌ای منا همراه با فشار جمعیت و تشنگی و خستگی شدیدِ زائران نتیجه‌ای جز مرگ به همراه ندارد. طراحان کشتار مظلومانه منا خوب می‌دانستند نگه داشتن این تعداد زائر برای مدت ده دقیقه می‌تواند منجر به فوت آن‌ها شود، اما شواهدی نشان می‌دهد طراحان جنایت کشتار حجاج دست به سلسله اقداماتی زدند تا مطمئن بشوند نقشه شومشان عملی و جنایت اتفاق افتاده است که به برخی از این شواهد اشاره می‌شود. الف: طول دادن انسداد مسیر به مدت ۴۰ دقیقه به طوری که از دقیقه دهم به بعد حجاج یکی سپس از دیگری از پای درآمده و بی‌حال یا بی هوش بر زمین می‌افتادند و در نهایت مظلومیت حتی اگر زیردست وپا له نمی‌شدند بر اثرعطش فراوان و نبود اکسیژن کافی فوت می‌کردند.

ب: بی‌اهمیتی جان باختن حجاج جلوی چشم مأموران ناظر منا و عدم مداخله آن‌ها تا ساعت‌ها پس از جنایت.

ج: نرساندن آب به هر شکل ممکن به جمعیت حاضر و در نتیجه از دست رفتن چندین هزار نفر فقط به دلیل تشنگی. عدم رسیدگی به حال مصدومین تا چندین ساعت پس از جنایت.

د: حمل اجساد و مجروحین بدون تفکیک نمودن آنها به وسیله کامیون و وانت بارها

ه: عدم اجازه رسیدگی به حال مجروحین توسط تیم‌های مجهز پزشکی و هلال احمر ایران مستقر در مکه و منا،

و: جمع‌آوری فیلم‌های دوربین های نصب شده در منا و توقیف موبایل حاجیان.

ز: آسیب حداکثری به ایرانیان مخصوصا طیف وسیعی از دیپلمات‌ها، روحانیون، قضات، فرماندهان سپاه پاسداران قاریان برجسته کشوری وبین‌المللی، خبرنگاران و دیگر گروه‌های فرهیخته از جمله شواهدی است که عمدی بودن این جنایت را به ذهن متبادر می‌کند.

احتمال دوم : به کفایتی و بی تدبیری دولت عربستان سعودی:
اگر از احتمال اول که جنایت عامدانه بود گذر کنیم و به درجه بسیار نازلی از آن اکتفا نمائیم به بی تدبیری و بی کفایتی مسولین سعودی می رسیم که این احتمال هم علاوه بر موارد پیش گفته قرائن و شواهدی از جمله مسدود نمودن مسیر برای عبور ولی عهد و وزرای جنگ سعودی و در نتیجه ازدحام شدید ، بی توجهی به هشدارهای مسولین بعثه مقام معظم رهبری و حج و زیارت جمهوری اسلامی، بستری نمودن مجروحین در محیط ها آلوده و کنار بیماران ویروس خطرناک کرونا، عدم اجازه رؤیت اجساد، کندی اقدامات و طولانی شدن مراحل رسیدگی به مجروحان و جانباختگان، عدم صدور روادید جهت هیئت اعزامی کشور جمهوری اسلامی، فرافکنی سیاسی و اتهام زنی به حجاج، تقلیل نیروهای انتظامات و امنیتی به یک سوم و فرستان نیروهای با تجربه به جنگ یمن و سوریه و … نشان از سوء تدبیر و بی کفایتی مسئولان عربستان در قبل، حین و پس از حادثه منا دارد.
مردم و مسئولین کشور ما چه وظایفی در قبال این فاجعه دارند؟
مردم خود را شریک غم خانواده ها می دانند و در تکریم و تسلای دل بازماندگان پیش قدم هستند. بسیاری از مردم در اجتماع و همچنین در محیط مجازی به طرق مختلف غم و اندوه خویش را نشان می‌دهند و از دست حکام عربستان عصبانی و نسبت به آن ها تنفر شدید دارند اما وظایف مسئولان ذیربط در قبال این جنایت بسیار حائز اهمیت است.
در مورد خود حادثه مسئولان می‎بایست با درخواست تشکیل کمیته حقیقت یاب از طریق مجامع بین‌المللی و همچنین اسلامی موضوع را مصرانه پیگیری نمایند. از نظر حقوقی مدعی العموم باید یک تیم قوی وکلا را پیگیر حادثه نماید و ضمن بررسی تمام جوانب حقوقی مردم را در جریان اقدامات خود قرار دهند.
همچنین دولت موظف است آلام بازماندگان را به حداقل ممکن برساند. اقدام بعدی دولت تشکیل گردهمایی علماء، مسئولان و تاثیرگذاران جهان اسلام به ویژه کشور های آسیب دیده جهت روشنگری و تغییر مدیریت حج است که این مهم نیز نه به صورت شعاری بلکه به صورت جدی باید پیگیری شود. از نظر سیاسی دولت عربستان با توهین به دولت جمهوری اسلامی حاضر به دادن روادید به نماینده ویژه دولت نشد، بنابراین دولتمردان می‌بایست بدون مسامحه و با اقتدار با این کشور برخورد نمایند و انتظار مردم و فرهیختگان عمل انقلابی غیر شعاری در برابر این حرکت است. البته باید هوشمندانه تصمیم گرفت و به سوی تقویت حج گام برداشت چرا که حج غیر از مقوله وجوب دینی آثار، برکات و فواید بسیاری برای کشور و جهان تشیع دارد و اتفاقاً یکی از اهداف دولت سعودی و ایادی استکبار و صهیونیسم به تعطیلی کشانیدن و یا بی خاصیت نمودن این فریضه الهی است که این مسئله باید مورد اهتمام مسئولان کشور باشد.

از جمله وظایف دیگر مسئولین مخصوصاً در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، اتخاذ تصمیمات کارآمد جهت آمادگی کامل با این قبیل جنایات است که با در نظر گرفتن تمام مسائل حج ۹۴ برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی لازم انجام گیرد البته باید از این عزیزان به جهت تمام تلاش‌هایشان تقدیر و تشکر کرد. به عنوان نمونه اگر برنامه ریزی مطلوب این عزیزان در اختصاص زمان خاص رمی جمرات برای بانوان نبود، شمار جان باختگان این جنایت بسیار بیشتر می شد.
چه توصیه ای به مردم دارید؟
مردم باید هوشیاری خود را حفظ کنند، در محیط مجازی نسبت به برخی پیام ها و سوء تعبیر های غیر مذهبیون و یا دشمنان دین و شریعت هوشیار باشند، با دشمنان این ملت هم صدا نشوند، همچنین به شایعات دامن نزنند و در جهت ارتقاء بینش و سواد رسانه ای خویش بکوشند. البته کسانی که زبان خارجی می دانند و امکان ارتباط با دیگر مسلمانان و آزاد مردان دنیا دارند چگونگی این جیانت و پیام های آنرا منعکس کنند تا به شکل گیری جریان ضد سعودی کمک کرده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال