آخرین اخبار : 

باید دیدگاه مسئولان تغییر کند ، ورزش زورخانه ای مقدس است

مرشد زورخانه قمربنی هاشم؛

ورزش زورخانه ای از تقدس برخوردار است/ باید دیدگاه مردم و مسئولان تغییر کند

پیدایش و جایگاه ورزش زورخانه ای را باید در چهارچوب ورزش های اسب سواری، تیراندازی، شمشیربازی، کشتی، شکار، پرتاب نیزه، ارابه رانی، چوگان، هاکی و مشت زنی که در ایران دارای بیش از سه هزار سال تاریخ است، جستجو کرد.

ورزش زورخانه ای با اعتقادات مذهبی ایرانیان عجین شده است و فرمایشات پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) اشعار مرشد زورخانه را تشکیل می دهد. اشعاری با محتوای؛ فتوت، صداقت، تواضع، یکتاپرستی، مردانگی و…

در این شماره با یکی از فعالان این رشته ورزشی به صحبت نشستیم؛

محمد رضا نعمت الهی هستم و از سال ۸۴ در رشته ورزش های پهلوانی و زورخانه ای فعالیت دارم.

_دلیل گرایش شما به این ورزش چه بوده است؟

من از سن پایین علاقه زیادی به مداحی و تعزیه خوانی داشتم و در هیئات مداحی می کردم و از آن جایی که ورزش زورخانه ای یک ورزش ملی ، مکتبی و مذهبی بود به آن علاقه مند شدم. این ورزش به گفته رهبر انقلاب، سید ورزش هاست و از تقدس و پاکی خاصی برخوردار است.

_در کدام بخش از ورزش های پهلوانی کار می کنید و از کجا شروع کرده اید؟

ابتدا لازم است توضیح دهم که ورزش پهلوانی دارای رتبه های؛ نوپنجه، خوش پنجه ، خوش آوا، خوش نوا، سردم بار، سردم دار، سردم نشین، مرشد، مرشد پیشکسوت ، مرشد کهن کسوت، مرشد کهنه سوار است. و زمانی که بنده وارد زورخانه شدم، استاد و مربی نبود که اصول کلاسیک این ورزش را آموزش دهد و به همین دلیل چکیده ای از ضرب را از آقای زارع امامی موسس زورخانه قمر بنی هاشم که ورزشکار بودند و کسوت بالایی داشتند، یاد گرفتم. بعد از آن چند دوره نزد آقای علی صغیر از مدرس های فدراسیون رفتم و سپس از محضر استاد امیر اصفهانی مرشد فدراسیون استفاده کردم و یک دوره چهارساله نزد استاد برجسته کشوری احمد مرتب ۰شاگرد استاد تاج اصفهانی) گذراندم و با اصول دستگاه های آواز آشنا شدم و هم اکنون ده سال است که به عنوان مرشد زورخانه قمر بنی هاشم فعالیت دارم.

– تاکنون چه مقام هایی کسب کرده اید؟

کسب مقام دوم مرشدی در رده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال در سال ۸۸- کسب مقام سوم مرشدی در رده سنی بزرگسالان در استان یزد سال ۹۳ و دارای گواهی نامه درجه ۳ مربیگری نیز هستم.

-از سابقه فعالیت هایتان بگویید؟

سابقه مربیگری تیم های زورخانه ای شهرستان آباده را دارم که در همین دوره زورخانه آباده توانست مقام سوم بزرگسالان و مقام دوم نونهالان را کسب کند و سابقه فعالیت در زورخانه های شهید دستغیب، قمر بنی هاشم و کوی زهرای شیراز و زورخانه های ابرکوه و مهردشت در استان یزد را دارم و اخیرا در ایام رجب به دعوت ریاست محترم ورزش های پهلوانی و زورخانه ای استان یزد، به مدت یک هفته در برنامه صبح یزد از شبکه تابان پخش زنده داشتم.

-.برای ورود به زورخانه سن خاصی مدنظر است؟

در قدیم رسم بر این بوده که افراد کم سن و سال که هنوز محاسنی ندارند، به زورخانه وارد نشوند. اما امروزه به دلیل گسترش این ورزش و تشویق بیشتر علاقمندان، محدودیت سنی آن برداشته شده است.

-آیا ورزش های زورخانه ای افراد را چاق می کند؟!

ورزش های پهلوانی زورخانه ای اگر درست و اصولی انجام شود، به هیچ عنوان چاق کننده نیست. این ورزش از سه بخش تشکیل شده است که عبارتند از: شنا، میل و پازدن. شنا انواع مختلف دارد و بالاتنه و کتف را ورز می دهد و ماهیچه های شکم و دو پهلو را می سوزاند. میل مچ و پشت بازو را ورز می دهد. پازدن به دلیل تحرک زیاد ضربان قلب را به شدت بالا می برد و باعث تعریق می شود.

-هزینه های مالی این ورزش از چه محلی تامین می شود؟

ورزش زورخانه ای زیر مجموعه تربیت بدنی است و بودجه هایی که از طرف استان به این ورزش اختصاص داده می شود، بسیار محدود است و حمایت استان فارس نیز در مورد این ورزش بسیار ضعیف است.

– انتظار شما از مردم و مسئولین چیست؟

ورزش زورخانه ای با اعتقادات ارتباط مستقیم دارد. بسیاری از هیئات از زورخانه ها پا گرفته اند و به نوعی مسجد دوم است، اگرچه برخی از افراد به نوعی این ورزش را خدشه دار کرده اند. اما تیم هایی داریم که اعضای آن به طور کامل طلاب هستند و بسیار هم موفق عمل می کنند.

از این رو مردم این ورزش را جدا از مذهب ندانند و مسئولان نیز دیدگاهشان را نسبت به این ورزش تغییر دهند. ورزش های زورخانه ای نیز مانند بسیاری از ورزش ها، با مشکل مکان و بودجه های اندک مواجه است و به دلیل نوع نگرش مسئولان از سوی دولت حمایت لازم نمی شود.

ورزش های زورخانه ای در محلی برگزار می شود که ذکر هردم آن سلام و صلوات است و اشعار خوانده شده در آن متناسب با مناسبت های ملی و مذهبی است، از این رو حمایت بیشتر مردم و مسئولان امر را می طلبد.

حامد دهقانی


  1. با سلام خدمت شما مدیر محترم سایت نفیر
    می طلبد حضرتعالی در فضای مجازی به انعکلاس اخباری صریح، رک و بی پرده و در کمال شفافیت (به مانند هفته نامه بزرگ نه دی و یا روزنامه کیهان و یا هفته نامه یالثارات) و انتشار اخبار درشت در شبکه های اجتماعی فضای شهرستان را کمی از التهاب و یکه تازی خارج نمایید
    امیدواریم در سالی که سال انتخابات نامیده شده و برنامه های زیادی تدارک دیده اند بتوانیم با بصیرت باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال