آخرین اخبار : 

پرورش شتر مرغ در آباده

رئیس اداره بهبود تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آباده در ارتباط با پرورش شتر مرغ اظهار داشت : شهرستان اباده  به لحاظ داشتن  موقعیت شرایط بسیار فوق العاده جغرافیایی و آب و هوایی جهت پرورش شتر مرغ مستعد می باشد  و با داشتن مراتعی مناسب میتواند بستر خوبی را فراهم اورد و تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان دامپروری را بخود جذب نماید از طرف دیگر، شهرستان آباده به لحاظ بازاریابی محصولات این پرنده ، به مراکز استانهای یزد ، اصفهان و فارس نزدیک تر  بوده که این امر میتواند نقش موثری در جذب محصولات تولیدی داشته باشد.

شهریار نعمت الهی در ادامه تصریح کرد :  در حال حاضر دو واحد پرورش به ظرفیت های ۱۳۸ قطعه  مشغول به کار می باشند و به صورت صنعتی نیز دو واحد پرورش به ظرفیت های ۳۰۱قطعه را داریم که پیشرفت فیزیگی ۴۵% و ۹۰% را دارا می باشد. شتر مرغ در سال ۷ ماه دوره تولیدی داشته و هفته ای یک الی دو تخم تولید می کند که در دستگاه جوجه کشی بعد از ۴۵ روز تبدیل به جوجه می شود .

علی محمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان  در این خصوص گفت : هم اکنون بطور عمده بیشترین مشکل پرورش دهندگان بعد از تسهیلات بانکی ، عدم وجود بازار مناسب جهت عرضه محصولات می باشد که انشا اله با توافقاتی که اخیرا صورت گرفته است امیدواریم شاهد ورود تکنولوژی عمل اوری پوست و گوشت و استخوان و سایر محصولات با شیم که در این راستا می توان اشتغالزایی موثری داشته و پرورش دهندگان بهتر بتوانند به تکنولوژی و دانش فنی پرورش این پرنده دست پیدا کنند و در اینده نزدیک بتوانیم شاهد شکوفایی این صنعت در شهرستان باشیم .

 وی در ادامه خاطر نشان کرد : علاوه بر استفاده گوشت این پرنده با ارزش ، از استخوان ، روده ، چشم شتر مرغ و پوست و تخم و پر آن در صنایع دستی ، تولید نخ جراحی و تزیینات استفاده می شود ، روغن شتر مرغ نیز در بیماریهای التهابی ، سوختگی و زیبایی پوست مصرف دارد . گفتنی است :در تحقیقاتی که انجام شده ، گوشت شتر مرغ از لحاظ داشتن کلسترل چربی ، حتی از گوشت مرغ و و بوقلمون هم پایین تر است . مقدار کم سدیم در گوشت شتر مرغ ، استفاده از آن را برای افرادی که به فشار خون مبتلا هستند نیز ممکن می سازد و جایگاه خوبی از نظر پروتیین و آهن در بین گوشت های قرمز را داشته و برای افراد کم خون و زنان باردار استفاده از آن مفید می باشد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال