آخرین اخبار : 

به مناسبت ۱۲ شهریور، روز بهورز، پاسداران سلامت‌

مرکز آموزش بهورزی شهرستان آباده

در سال‌های نخستین پس از پیروزی انقلاب ۴۰ درصد از مرگ و میرهای کشور در ۵ سال اول زندگی کودکان و ۸۰ درصد آن نیز در یک سال اول زندگی اتفاق می‌افتاد. بهداشت و درمان در مناطق محروم موضوعی دست نیافتنی بود. پس از پیروزی انقلاب، توجه به روستاها و مناطق محروم کشور برای دولت و برنامه‌ریزان از اولویت خاصی برخوردار شد
با رویکردهای جدید ارزشی انقلاب که نشات گرفته از تعالیم مقدس دین مبین اسلام بود، تغییراتی شگرف در این راستا صورت گرفت که سهم زیادی از زحمات آن نیز بر دوش بهورزان فداکار بود حمایت همه جانبه دولت و مجلس از توزیع عادلانه سلامت در جامعه موجب راه‌اندازی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد تا مردم همه نقاط کشور بتوانند براحتی از مراقبت‌های بهداشتی اولیه برخوردار شوند
تغییر نگرش درمانی به مراقبت‌های پیشگیری، تغییر مراقبت بیمارستانی به مراقبت در جامعه، تغییر نگرش از بهداشت فردی به بهداشت عمومی، تغییر رفتار از بهداشت شهری به سلامت روستا برخی از مهم‌ترین این تغییرات بودند.
مراقبت‌های بهداشتی اولیه مراقبت‌های اصلی در زمینه بهداشت است که باید برای همه افراد و خانواده‌های جامعه قابل دسترس باشد. این خدمات بخش اساسی نظام بهداشتی و توسعه اقتصادی اجتماعی کشور است. مراقبت‌های بهداشتی اولیه اولین سطح تماس فرد،‌ خانواده و جامعه با نظام بهداشتی کشور است. هدف از ارائه این مراقبت‌ها حفظ، نگهداری وارتقای سطح سلامت افراد جامعه است و بر این نکته تاکید می‌شود که خدمات بهداشتی باید طیف کامل خدمات پیشگیری، درمانی و بازتوانی را پوشش دهد.
اولین واحد ارائه خدمات در شبکه‌های بهداشتی درمانی که در روستا قرار دارد، خانه بهداشت است. خانه بهداشت غالبا چند روستای دیگر (روستاهای قمر) را نیز پوشش می‌دهد. میانگین جمعیت تحت پوشش هر خانه بهداشت ۱۵۰۰ نفر است. بهورزان زن و مرد کارکنان خانه بهداشت را تشکیل می‌دهند.
به دلایل فرهنگی و برای ارائه خدمت توسط نیروهای همگن، در هر خانه بهداشت یک بهورز زن و یک بهورز مرد وجود دارد که بهورز زن عمدتا مسوول کارهایی است که در خانه بهداشت جریان دارد. (پذیرش مراجعان ، مراقبت از افراد تحت پوشش، واکسیناسیون، ثبت داده ها، درمان‌های اولیه و دادن دارو و…) و بهورز مرد به طور عمده مسوولیت فعالیت‌هایی را که خارج از خانه بهداشت ضروری است، به عهده دارد (پیگیری بیماران مبتلا به بیماری‌های واگیردار، بیماریابی، بهداشت محیط، واکسیناسیون و انجام مراقبت‌ها در روستاهای اقماری و…) البته این تفکیک وظایف به هیچ وجه مانع آن نیست که بهورز زن مثلا بازدید از منازل مردم را یکی از وظایف اساسی خود بداند یا بهورز مرد در خانه بهداشت، مراجعان را بپذیرد و از آنان مراقبت کند.
بهورزان باید حتما بومی باشند. بهتر است که بهورز از همان روستای محل استقرار خانه بهداشت انتخاب شود، ولی اگر میسر نباشد از روستاهای تحت پوشش باشد. بومی بودن بهورزان، ارتباط دائم آنان با مردم، مبانی ثبت دقیق اطلاعات بهداشتی و نظارت مستمر بر فعالیت خانه‌های بهداشت از عوامل عمده پوشش مطلوب خانه‌های بهداشت است
وظیفه اصلی خانه بهداشت، ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی به جمعیت تحت پوشش است. در خانه‌بهداشت سرشماری سالانه از جمعیت تحت پوشش انجام می‌شود. خدمات بهداشت، خانواده، شامل ارائه و آموزش‌های لازم به مردم است.
واکسیناسیون، بیماریابی، اجرای موازین پیشگیری و پیگیری درمان مواردی که باید تحت مراقبت باشند مانند سل، جذام، مالاریا، کمک‌های اولیه و درمان‌های علامتی، بخصوص در مورد بیماری‌های خاص مانند عفونت‌های حاد تنفسی و بیماری‌های اسهالی از دیگر اقداماتی است که در خانه بهداشت صورت می‌گیرد.BP2
بدون شک در حوزه بهداشت و درمان اگر بهورزان وجود نداشتند، امروزه این موفقیت‌ها قابل دسترسی نبود.افتخار و اعتبارجمهوری‌ اسلامی‌ در بهداشت‌ و درمان ‌به‌ وجود بهورزان‌ وابسته است‌. در حقیقت‌ اگر از سیستم‌ بهداشتی‌ ایران در منطقه‌صحبت‌ می‌کنند و اگر برای‌ کشورهای‌منطقه‌ به‌ عنوان‌ الگو مطرح‌ هستیم‌ قطعا به‌ خاطر تلاش‌‌هایی است‌ که ‌خواهران‌ و برادران‌ بهورز درروستاهای‌ دور افتاده‌ انجام داده‌اند و به‌ کسانی‌ که‌نیازمندان‌ واقعی‌ هستند طبق‌ یک‌چارچوب‌ و برنامه‌ مشخص‌ خدماتی‌ را ارائه‌ می‌کنند که‌ باعث‌ شده‌ مرگ‌‌‌و‌‌میرها و مشکلات‌ سلامت در کشور کاهش‌ پیداکند؛ موفقیتی که‌ شاید حتی‌ بسیاری‌ ازمتخصصان‌ و بزرگان‌ ما در بیمارستان‌ها نیز هیچ‌ وقت‌ نتوانند به آن دست پیدا کنند به‌ جرات‌ می‌توان‌ گفت‌ موفقیت‌های‌ بهداشتی‌ مابه‌ برکت‌ تلاش‌ بهورزان‌ ‌است‌، اما معمولا نامی از این پاسداران سلامت در بین مسوولان برده نمی‌شود. اگر هم اسم آنها برده می‌شود هرگز با حجم و تاثیرگذاری خدمات آنها مناسبتی ندارد.
۱۲شهریور به عنوان روز بهورز نامگذاری شده است تا به همین مناسبت همه ساله از بهورزان کشور تقدیر شدن، به یاد آورده شود کاهش میزان مرگ و میر در روستا ها، جلوگیری از عوارض حاملگی‌های متعدد، واکسیناسیون کودکان، آموزش مادران و… حاصل زحمات بهورزان فداکار است، هرچند شبکه بهداشت و تلاش بهورزان زمینه را برای دسترسی به عدالت فراهم کرد، اما هنوز با عدالت فاصله زیادی وجود دارد. در حالی‌که در نظام اسلامی باید عدالت در سلامت به مفهوم واقعی خود و در تمام ابعاد رعایت شود. طرح بیمه روستایی و پزشک خانواده یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای کاهش نابرابری‌هاست. فعالیت بهورزان، طرح‌های بیمه روستایی و پزشک خانواده در یک راستا و مکمل یکدیگر و همگی در تلاش برای ارتقای نظام سلامت کشور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال