آخرین اخبار : 

خطر بیماری کرونا

انواع کرونا ویروس ها چه هستند

نوعی ویروس هستند که عمدتاً باعث سرماخوردگی معمولی در انسان می گردند اما برخی از آنها مانند سارس و mers می توانند باعث بیماری تنفسی شدید تر و گاهی مرگ بیمار شوند ، کروناویروس mers برای اولین بار در عربستان شناخته شد .

در چه کسانی بیماری شدیدتر می شود ؟

در کسانی که سابقه بیماری مزمن مانند بیماری تنفسی قلبی – کبدی یا کلیوی دارند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است مانند ابتلا به دیابت یا استفاده از درمان های داروئی ضعیف کننده سیستم دفاعی بدن ممکن است بیماری کورونا ویروس( mers )را شدیدتر کند و منجر به بستری یا فوت بیمار گردد .

علائم بیماری :

  • تب درجه حرارت بالای ۳۸ درجه
  • سرفه که همراه با گلودرد و سایر علائم تنفسی در اغلب بیماران دیده
  • اسهال برخی بیماران دچار اسهال نیز می شوند .
  • تنگی نقس در صورت احساس تنگی نفس باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نموده ،
  • بیماری mers ار راه قطرات تنفسی و ترشحات بدن قابل انتقال باشد .

*در حال حاضر کورونا ویروس جدید واکسن و درمان قطعی دارویی ندارد .

راههای پیشگیری

رعایت اصول بهداشت فردی شامل شستن صحیح دست ها به دفعات مخصوصاٌ قبل از تماس دست با چشم ، قبل از غذا خوردن و رعایت فاصله حداقل یک متر با فرد بیماری که سرفه می کند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر هستند ،  در تماس های نزدیک خانگی و بیمارستانی این بیماری به افراد دیگر منتقل می شود . از این رو رعایت بهداشت فردی توصیه می شود .از جمله باید از تماس دست آلوده به چشم و دهان و بینی خودداری شود ، در موقع سرفه از دستمال استفاده شود و در صورتی که دستمال هنگام سرفه در دسترس نیست از آستین لباس در ناحیه آرنج می توان استفاده کرد .

دستها را باید با آب و صابون یا با محلول های الکلی پاک کننده دست شسته و در جاهایی که شلوغ و پر جمعیت است و فرد بیمار در نزدیکی شما قرار دارد استفاده از ماسک توصیه می شود . بیماران بهتر است برای جلوگیری از انتشار بیماری تا بهبودی کامل از ماسک استفاده نمایند .

به کلیه زائرین محترم و خانواده آنها توصیه می شود تا ۱۴ روز پس از بازگشت از عربستان در صورتی که علائم ذکر شده بیماری را داشتند به نزدیک ترین مراکز بهداشتی مراجعه کنند .

“مرکز بهداشت شهرستان آباده”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال