آخرین اخبار : 

در گفتگویی با محمدی رئیس اداره منابع آب شهرستان آباده مطرح شد : متاسفانه تا زمانی که آب رایگان باشد برخی کشاورزان اقدام به مصرف بهینه آب نمی کننـد

در گفتگوی خبرنگار نفیر با محمدی رئیس منابع آب شهرستان آباده مطرح شد:

وظیفه اداره منابع آب چیست؟
با توجه به تکلیف قانونی وزارت نیرو (شرکتهای آب منطقه ای) حفاظت و اجازه بهره برداری از منابع آبی به عهده اداره منابع آب هر شهرستان می باشد به این معنا که تامین آب در بخشهای شرب ،صنعت ،خدمات و کشاورزی با توجه به پتانسیل هر دشت به عهده اداره منابع آب می باشد.مدیریت مصرف آب کشاورزی در مزارع از وظایف جهاد کشاورزی و کشاورز و مدیریت مصرف آب شرب در شهر ها و روستاها به عهده اداره آبفا می باشد.
آیا بحران آب شهرستان آباده را نیز تهدید می کند؟پیشنهاد شما برای کنترل بحران چیست؟
شهرستان آباده از لحاظ اقلیمی جزء نواحی سرد محسوب می گردد و با توجه به محدودیت منابع آبی و تقاضای زیاد این منطقه نیز مانند دیگر مناطق در آینده با بحران و عدم امکان تامین آب جهت طرح های جدید روبرو خواهد شد.
نظر به اینکه حدود ۹۲ درصد منابع آبی شهرستان در بخش کشاورزی مصرف
می شود پیشنهاد می گردد از الگوی کشت مناسب(گیاهان و درختان کم آب)  و اجرای سیستم های نوین در آبیاری مزرعه استفاده گردد.آب الفبای آبادانی است و هر کجا آب باشد زندگی جریان دارد .همچنین توسعه پایدار در گرو تامین آب پایدار می باشد. لذا همکاری همه بخش های مرتبط از جمله مدیریت جهاد کشاورزی و ادارت آبفا شهری و روستایی  و تشکل های مردمی  می تواند نقش پر رنگی در حفاظت از منابع آب داشته باشد.امید داریم همکاری و همدلی این عزیزان ما را جهت حفاظت از این سرمایه خدادادی مصمم تر سازد.
منابع آبی شهرستان آباده از کجا تامین می شود؟
منابع آبی شهرستان شامل ۱۸۰۰ حلقه چاه (۱۳۰۰حلقه چاه پروانه دار و ۵۰۰ حلقه چاه بدون پروانه ) و حدود ۳۰۰ دهنه چشمه و ۸۵ رشته قنات می باشد.آب شرب آباده توسط ۱۱ حلقه چـــاه آهکـی در فاصله ۶۰ کیلومتری غرب شهر آباده تامین می گردد
آیا امکان اضافه کردن منابع آب وجود دارد؟
در بخش کشاورزی می بایست از منابع موجود استفاده بهینه نماییم و امکان تامین آب جدید در این بخش مقدور نمی باشد.در بخش های صنعت و خدمات و آب شرب شهری و روستایی جهت تامین آب مجدد در حال حاضر با مشکلی روبرو نیستیم اما اگر خشکسالی ها ادامه یابد با محدودیت و مشکل روبرو خواهیم شد.
آیا در منطقه آباده چاه آب غیر مجاز هم وجود دارد؟
همان طور که گفته شد از ۱۸۰۰ حلقه چاه در شهرستان ۱۳۰۰ حلقه پروانه دار و ۵۰۰ حلقه چاه بدون پروانه و بدون مجوز حفر شده اند. در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد در محدوده دهستان خسروشیرین عده ای اقدام به حفر چاه غیر مجاز و تخریب اراضی منابع طبیعی نموده اند که رسیدگی به پرونده آنها در دست اقدام می باشد.
آیا برای کنترل بهره برداری از آب های زیر زمینی تدبیری اندیشیده شده است؟
یکی از برنامه های وزارت نیرو در این زمینه نصب کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاههای برقی و نصب کنتور حجمی بر روی چاههای دیزل می باشد که توسط بخش خصوصی نصب می گردد و هدف اصلی آن کنترل بهره برداری از منابع آب زیرزمینی می باشد.
توصیه شما به عنوان ریاست اداره منابع آب شهرستان آباده جهت استفاده بهینه از منابع آب چیست؟
با توجه به گرم شدن کره زمین و به تبع آن تغییر اقلیم، با کاهش بارش روبروگردیده ایم و جهت استفاده بهینه از منابع آب موجود، تغییر الگوی کشت الزامی است از این رو پیشنهاد می گردد مدیریت جهاد کشاورزی جهت توسعه کشت های کم آب طلب کشاورزان را تشویق و کسانی که اقدام به کشت گیاهان پر آب طلب می نمایند را از خدمات محروم نماید.در ضمن تا زمانی که آب بصورت مجانی در اختیار کشاورز قرار گیرد متاسفانه اقدامی جهت مصرف بهینه آن انجام نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال