آخرین اخبار : 

مجید یعقوبی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آباده : خودم را مدیون کشاورزان می دانم

گفتگوی نفیر با رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان آباده :

* در بدو ورود خود چه خبر ویژه ای برای کشاورزان شهرستان آباده دارید؟
این جانب  بومی شهرستان بوده و با خون دل های همین کشاورزان و زحمت کشان مأنوس می باشم . چرا که خودم کشاورز زاده و روستا زاده می باشم. و در هرکجا که باشم دعاگوی همه کشاورزان و تولید کنندگان بخش کشاورزی هستم . وخودم را مدیون این عزیزان می دانم . به عنوان نقطه آغاز خدمتم در این مسئولیت ، حامل این خبر خوش برای کشاورزان و تولیدکنندگان این بخش هستم که اراده سازمان جهادکشاورزی استان بر تجهیز و توسعه مراکز خدمات جهادکشاورزی قرارگرفته و انشاا… بزودی شاهد تحولاتی  در این مراکز خواهیم بود. به عنوان شروع می توان به بکارگیری کارشناسان جوان ، زبده و دانش آموخته بومی شهرستان در این مراکز اشاره کرد و همچنین در مباحث احداث گلخانه  و اعتبارات تجهیز و نوسازی ناوگان مکانیزاسیون به منظور افزایش ضریب مکانیزاسیون پرداخت تسهیلات بدون هیچ محدودیتی انجام خواهد گرفت . همچنین درخصوص توسعه کاشت گیاهان دارویی باتوجه به سفر وزرای کشاورزی اروپایی و تضمین خرید این محصول کم آب بر، حمایت لازم صورت می پذیرد.
* جهت احداث وبهره برداری ازگلخانه ها چه تسهیلاتی در شهرستان فراهم شده است ؟
کشت گلخانه ای وتولید محصولات خارج از فصل از برنامه ها وسیاست های کلان دولت بوده واقدامات موثری از طرف دولت در این زمینه صورت گرفته است. ازجمله این اقدامات می توان به تسهیلات بانکی درقالب وام ها ،ارائه نقشه های استاندارد در زمینه احداث گلخانه های اصولی درجهت کاهش مصرف آب و انرژی و … اشاره نمود.متقاضیان احداث گلخانه می توانند به واحد باغبانی مدیریت جهادکشاورزی مراجعه و اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایند.
* باتوجه به استعداد منطقه از نظر گیاهان داروئی چه تدابیری جهت اشتغال زایی در این حیطه صورت گرفته است ؟
گیاهان داروئی در منطقه ما سابقه دیرینه داشته و خوشبختانه مطالعات وسیعی در این زمینه صورت گرفته است.ازجمله اقدامات انجام گرفته توصیه وترویج کاشت زعفران درآباده می باشد که از۲۵سال پیش آغازگردیده وبه حمدا… پیشرفت قابل ملاحظه ولی نه چندان رضایت بخشی داشته است . درحال حاضر بالغ بر ۱۸ هکتار از اراضی مستعد شهرستان زیرکشت زعفران بوده و با فعالیت های ترویجی این مدیریت پیش بینی می گردد که درآینده نزدیک این شهرستان به یکی  ازقطب های تولیدکننده و صادرکننده زعفران تبدیل گردد.
* باتوجه به کمبودمنابع آبی جهت جلوگیری از حفر چاه های آب غیرمجاز چه برنامه ایی دارید؟
کمبود منابع آب نه تنها یک مسئله و یک بحران ملی ، که جهانی می باشد. در خصوص حفر هرگونه چاه غیرمجاز تا جایی که درحیطه اختیارات این مجموعه باشد، رصدگردیده و به شدت و به طور قاطع و قانونی برخورد صورت می گیرد.لازم به ذکر است که این مسئله در حوزه اختیارات  و وظایف  چندین سازمان و اداره دولتی وحتی تشکل های مردم نهاد نیز قرار دارد که خوشبختانه تعامل خوبی بین همه نهادهای ذیربط وجود دارد.
*  لطفا انتظار خودتان را ازکشاورزان بفرمایید؟
باعنایت به اینکه کشاورزان عزیز به تأسی از پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) سمبل صبر و بردباری وگذشت بوده و همیشه به عنوان دوستان و همراهان صدیق و دلسوزی یار و یاور ما در انجام وظایفمان بوده اند لذا انتظار عاجزانه تک تک کارشناسان این مدیریت از محضر این عزیزان این است که : ارتباط خود را با مجموعه بیشتر نموده و نسبت به توصیه ها
و راهنمایـی هـای متعـدد علـمی و عملــــی کارشناســان، حسـاسیت داشته و سعی در بکار بستن آنهاداشته باشند.خصوصاً در مباحث صرفه جویی در مصرف آب، تولید محصول سالم، حفاظت از اراضی کشاورزی و همکاری در اجرای طرح های نوین کشاورزی.
* چه برنامه ای برای یک سال آینده درنظرگرفته اید؟
برنامه های متعددی برای این مدیریت از طرف استان مطابق باسیاست های کلان دولت جمهوری اسلامی در پرتو منویات مقام معظم رهبری در نظر گرفته شده است. که اهم آنها عبارتنداز: توسعه کاشت گیاهان دارویی، توسعه گلخانه و توسعه شهرک های کشاورزی و دامپروری ، توسعه
سطح آبیاری های نوین ، شناسایی ظرفیت های خالی صنایع بخش کشاورزی و استفاده از فرصت ایجاد شده امسال در موضوع اقتصاد مقاومتی جهت رفع موانع تولید این صنایع ،پایش منابع اعم از آب و زمین های مستعدکشاورزی ، جلوگیری ازتغییرکاربری غیرقانونی اراضی و برخورد قاطع بامتخلفان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال