آخرین اخبار : 

کوه یخ های سلامت

بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و اختلال چربی خون به کوه یخی تشبیه شده اند که زیر آب شناور است و فقط قله آن نمایان است.

بیماران علامت دار که فقط حدود یک سوم موارد را تشکیل می دهند مانند قله کوه یخ نمایان هستند و حدود دو سوم دیگر، افراد دارای عوامل خطر مانند چاقی، عدم تحرک بدنی، مصرف دخانیات و یا افراد مبتلا به بیماری هستند که هیچ نشانه ای در ظاهر ندارند یا بیماری آنها هنوز علامت دار نشده است و زیر سطح آب، پنهان هستند.

بیماری دیابت نیز در دسته کوه یخ های سلامت معرفی شده که می تواند دارای آسیب های  متعددی از جمله ناراحتی های چشمی، کلیوی، قلبی و عصبی شود.

با توجه  به هزینه های بالای درمانی برای مبتلایان به دیابت، تنها راه جلوگیری از هدر رفتن منابع عظیم مالی در ارتباط با بیماری دیابت، اجرای برنامه پیشگیری و مهار آن در سه سطح است که در سطح ابتدایی، پیشگیری از بروز دیابت، در سطح دوم جلوگیری از آسیب های زودرس و دیررس دیابت و در سطح سوم، پیشگیری از مرگ و میر،  مد نظر است.

با توجه به آمارهای بالا و تخمین ۱۰ درصدی شیوع دیابت در ایران، بر اهمیت این موضوع برای برنامه ریزی دقیق و موثر، برای تشخیص و درمان مبتلایان به دیابت در ایران تاکید می شود.

اصلاح شیوه زندگی، می تواند بروز دیابت را حداقل ۱۱ سال به تاخیر اندازد و حتی در ۲۰درصد موارد بروز آن را از بین ببرد، اصلاح شیوه زندگی شامل کاهش وزن حداقل تا ۷درصد وزن فرد با استفاده از رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی با شدت متوسط و حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته و رژیم غذایی صحیح است.

برنامه های پیشگیری و مهار دیابت، از سال ها پیش در کشورمان تهیه شده و اکنون در حال اجرا است؛ با توجه به توانایی های نظام سلامت در حال حاضر برای مهار بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون، این برنامه ها در نظام سلامت ادغام یافته و به صورت کشوری در حال انجام هستند.

بیماران دیابتی شناخته شده از نظر فشارخون، نمایه توده بدنی، دور کمر، قند خون ناشتا، قند خون دو ساعته، مقدار چربی های خون، کراتینین سرم، عملکرد کلیه، وجود پروتئین در ادرار، میزان خطر۱۰ ساله حوادث قلبی، عوارض بیماری و عوارض جانبی داروها به صورت ماهانه یا هر سه ماه یک باربررسی می شوند که هدف از تمامی این مراقبت ها، پیشگیری از عوارض زودرس و دیررس دیابت و پیشگیری از مرگ و میر در بیماران دیابتی است.

 مرکز بهداشت شهرستان آباده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال