آخرین اخبار : 

تکنیک های شیرین شدن زندگی

سولماز رجامند – کارشناس ارشد روانشناسی خانواده

انسان موجودی اجتماعی است و نا گزیر به برقراری ارتباط می باشد. هر ارتباطی شامل گیرنده، فرستنده، پیام و کانال ارتباطی است که در صورت نقص هر یک از این عناصر ارتباط ناقص شکل می گیرد. دانستن اصول ارتباط موثر یکی عوامل موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی است.
ارتباط موثر چه ویژگی ها و عناصری دارد؟
۱-گوش دادن فعال
۲-ارتباط چشمی
۳-ژست بدنی
۴-لحن کلام
۵-تن صدا
۶-استفاده از واژه ها با توجه به نوع رابطه
علت بسیاری از طلاق ها مشکلات ارتباطی است. مشکلات ارتباطی باعث ایجاد سوء تفاهم و عدم درک متقابل می شود. وقتی که اصول ذکر شده در بالا، در رابطه رعایت نشود دامنه این دور معیوب به تمام جنبه های زندگی فردی و زناشویی از جمله ارتباط با خانواده همسر، روابط جنسی، تربیت فرزندان، معاشرت با دوستان و گذراندن اوقات فراغت و… کشیده می شود. گوش دادن فعال با شنیدن صرف متفاوت است منظور از گوش دادن فعال، گوش دادن با همدلی و دیدن دنیا از دریچه نگاه طرف مقابل است. برای ایجاد همدلی طرف مقابل باید بدون حالت دفاعی و حاضر کردن جواب برای طرف مقابل صحبت او را گوش کرده و در فواصل مناسب و بدون قطع کردن گفتار، آنچه را که فهمیده خلاصه کرده و به او بازخورد دهد که در اواسط کلام سوء تفاهم برطرف شده و اصلاح گردد. حالت بدنی دو طرف رابطه  و ارتباط چشمی حاکی از توجه و علاقه به طرف مقابل بوده و همچنین کلمات مورد استفاده با توجه به میزان صمیمیت رابطه انتخاب گردد. در آخر منظور کلام باید مورد تایید طرفین باشد.امروزه بسیاری از ارتباطات یکسویه و مجازی است. و چون در دنیای مجازی بسیاری از عناصر ارتباط حذف می شوند لذا پیام بصورت کامل و واضح منتقل نمی گردد. با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و ورود فضای مجازی به تمام جنبه های زندگی افراد نقش اصول ارتباطی و آموزش مدیریت فضای مجازی مخصوصا در جوامع سنتی و مذهبی مانند ایران بیش از پیش احساس می شود.
با توجه به اینکه هر یادگیری یک فرآیند زمان بر و مادام العمر است و ساختار خانواده و آداب و رسوم و فرهنگ جامعه هدف آموزش باید به عنوان یک اصل مهم در نظر گرفته شود لذا باید از کودکی به این امر مهم پرداخته شود.
پیشگیری بهتر از درمان است.
می توان با سیاست های کلان و فراگیر در آموزش پیش از ازدواج و آموزش و پرورش و تاکید بر لزوم آموزش و بیان محاسن و آسیب های تکنولوژی و مظاهر آن از بسیاری از معضلات اجتماعی مانند بزهکاری، خیانت، طلاق، اعتیاد و … پیشگیری کرد. امید است که جامعه اسلامی ایران بتواند از تکنولوژی روز در جهت پیشرفت تعالی  بهرمند گردد و از آسیب های آن با شرط آگاهی و درایت تا حد ممکن به دور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال