آخرین اخبار : 

منبت و صنایع دستی آباده در بوته نقدی و برسی قرار گرفت

جلسه ای با حضور فرماندار ، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، دو عضو شورای شهر، رئیس اداره میراث فرهنگی آباده و تعدادی از هنرمندان در محل فرمانداری آباده برگزار شد.

در این جلسه فرماندار اظهار داشت که صنایع دستی آباده باید در مقیاس ملی مطرح شود. از جمله منبت آباده که هم باید تقویت شود و هم هنرمندان این عرصه را حمایت کرد.

الحمدی معاونت صنایع دستی اداره کل استان طی سخنانی اظهار داشت: آباده یکی از شهرهایی است که حرف برای گفتن زیاد دارد و بیشترین نشان ملی توسط هنرمندان آباده دریافت شده است.

جعفرپور رئیس اداره میراث فرهنگی آباده نیز حمایت فرماندار و اعضای شورای اسلامی شهر را خواستار شد و پیشنهاد خود را مبنی بر محقق شدن رشته های دانشگاهی در زمینه صنایع دستی و منبت در آباده ارائه داد. وی در ادامه حمایت همه جانبه مسئولین ،شورای اسلامی شهر و شهرداری را جهت ثبت کتاب منبت خواستار شد و آباده را به عنوان پایلوت شهر جهانی منبت معرفی کرد.

وی همچنین اظهار داشت سبک منبت آباده متفاوت با تمامی سبک های موجود در سطح کشور می باشد و هنرمندان این رشته هنر خود را به سایر نقاط کشور و جهان صادر نموده اند. . قابل ذکر است منبت آباده دارای گواهینامه ثبت نشان ملی جغرافیایی ، گواهینامه سازمان بین المللی مالکیتهای فکری wipo و همچنین دارای گواهینامه ثبت  سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بوده چرا که سبک منبت آباده که ابداع کنندگان و خالق آن هنرمندان منبت کار آباده ای هستند متفاوت از سایر سبکهای موجود در کشور می باشد و این هنر ( هنر منبت آباده ) خاصه توسط هنرمندان آباده ای به دیگر نقاط کشور و جهان صادر شده و نسبت دادن هنرمندان آباده ای و این هنر اصیل آباده به سایر شهرهای کشور خارج از عرف هنری است.

گفتنی است در این جلسه از برخی منبت کاران و فعالان صنایع دستی آباده تقدیر به عمل آمد.

photo_2016-06-15_14-44-34 photo_2016-06-15_14-44-36 111

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال