آخرین اخبار : 

عدم استقبال کشاورزان آباده از کشت کلزا

به گزارش نفیرنیوز و به نقل از  خبرگزاری تسنیم از شیراز، استان فارس با تولید ۳۰ هزار تن کلزا نقش به سزایی در تولید این محصول و تلاش برای خودکفایی در زمینه مواد اولیه روغن به عنوان محصولی حیاتی دارد، اما عدم استقبال کشاورزان مناطق سردسیر استان، سبب عدم اجرای کامل برنامه­‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس شده است.

اکنون ۱۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی فارس به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافته است که ۳۰ هزار تن کلزا از این مزارع برداشت می‌­شود. این در حالی است که احمد دهقان، مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس در گفت‌وگو با تسنیم از پیش­‌بینی ۲۵ هزار هکتار کشت کلزا در برنامه‌­های این سازمان خبر داد.

عدم استقبال کشاورزان مناطق معتدل و سردسیر استان از قبیل شهرستان­‌های اقلید، مرودشت، کوار، آباده، بوانات و شیراز از کشت کلزا موفقیت ۲۰ درصدی برنامه­‌های سازمان جهاد کشاورزی را در پی داشته است. با این حال این نوع کشت در مناطق گرمسیر استان در شهرستان‌­هایی چون رستم، ممسنی، کازرون، فسا، داراب، لار، لامرد و خنج با استقبال مناسبی روبه‌رو شده است به طوری که دهقان در برخی موارد کشت کلزا در این مناطق را بیش از پیش­‌بینی‌­ها دانست.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس دوره طولانی کشت کلزا، ترجیح سودآوری بیشتر کشت­‌های جالیزی از سوی کشاورزان مناطق سردسیر و نیز عدم باور کشاورزان از حمایت­‌های دولت از این محصول را از عوامل عدم استقبال کشاورزان از کشت دانه روغنی کلزا دانست. تجربه تلخ کشاورزان اقلیدی در ادوار گذشته از این نوع کشت سبب دلسردی این کشاورزان شده است در حالی که به گفته دهقان دولت اکنون اهتمامی جدی به کلزا دارد و خرید و پرداخت­‌ها به خوبی صورت می‌­گیرد.

قبل از آغاز طرح‌ریزی­‌ها و اهتمام به کشت دانه‌­های روغنی به ویژه کلزا، تنها پنج درصد از ماده اولیه  روغن در کشور تولید می‌­شد که این امر وابستگی شدید و ارزبری بسیاری را برای کشور به همراه داشت. از این رو تولید دانه روغنی کلزا از اهمیتی به سزا برخوردار است. مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس از برنامه­‌ریزی برای خوداتکایی این محصول تا ۵۰ درصد تا ۱۴۰۴ خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال