آخرین اخبار : 

منبت، هنر دست هنرمندان آباده/گزارش تصویری

به گزارش پایگاه خبری نفیرنیوز،منبت کاری نیز مانند خاتم کاری از هنرهائی است که در دوران صفویه راه پیشرفت و ترقی را به سرعت پیمود و هنرمندان منبت کار آثار بسیار زیبائی در این دوره از خود باقی گذاشتند..
بنابر اسناد تاریخی موجود خاستگاه منبت در استان فارس شهر آباده است. در این هنر که از چوب استفاده می شود و نقش ها به صورت نقش برجسته هستند. این هنر اصیل ایرانی در حال حاضر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری قرار دارد.
هنر منبت کاری در استان فارس بیشتر در شهرهای آباده و شیراز رواج دارد و هنرمندان بی شماری در خدمت این هنر و صنعت بوده اند و امروزه در بسیاری از موزه های جهانی آثار هنری منبت کاران فارس و آباده وجود دارد. کهن ترین آثار منبت کاری در استان فارس صندوق منبت بقعه متبرکه سید میر محمد(ع) درشیراز است که متعلق به سده هفتم هجری قمری است.

تاریخچه منبت در آباده به صدها سال پیش باز میگردد و این هنر زیبا، آوازه ی این شهر را جهانی کرده است و  مهد هنر منبت در جهان نام گرفته است. هم اکنون نیز بسیار از هنرمندان در کارگاه های منبت و بسیاری از مردم در خانه های خود اقدام به به تولبد این آثار چوبی زیبا می نمایند. کارگاه منبت کاری کم نظیر در این شهر  موجبات شناساندن بیشتر شهر ما را به کشور شده است.

از دیگر افتخارات منبت کاران آباده، منبت کاری چندین درب از درب های مطهر حرمین عسکریین(علیهما السلام) و حرم دیگر ائمه معصومین(ع) در عتبات عالیات بوده است که همچون نگین درخشانی بر تاریخ این هنر اصیل شهرستان می درخشد.

ثبت منبت آباده از سال ۹۳ شروع شد و نخستین گواهی نشان جغرافیایی در سطح کشور به عنوان نخستین صنایع دستی دارای این نشان، را از آن خود کرد. پرونده منبت آباده نشان جغرافیایی بین المللی سازمانWIPO   را نیز از آن خود کرده است.

 ۳۰ تیرماه در نهایت با حضور در جمع اعضای کمیته ملی صنایع دستی، معاونت صنایع دستی کشور و …  آباده با افتخار عنوان شهر ملی منبت در کشور را به خود اختصاص داد و امیدواریم عنوان جهانی این رشته را نیز به زودی کسب نماید.

کمتر از چند روز دیگر تا بازدید ارزیابان شورای جهانی صناع دستی برای انتخاب شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت فرصت باقیست. اندیشه، قلم و هنرتان، یاری رسانِ کسب این عنوان جهانی خواهد بود.

تصاویری از هنرمندان آباده ای در حال انجام مراحل مختلف منبت کاری و تولید مصنوعات چوبی

عکس و گزارش: سجاد حکیمی ، پایگاه خبری نفیرنیوز

انتهای پیام/۱۱۵۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال