آخرین اخبار : 

وقتی سگ بازی به پرستیژ اجتماعی تبدیل می شود

فتوای غالب مراجع عظام تقلید در مورد خرید و فروش سگ تزئینی بر این است که خرید و فروش آن جایز نیست و برخی آن را  مطلقا حرام دانسته اند.

————————————————–

 در خیابان ها و فضا های سبز سطح شهر که راه می رویم جوانانی را می بینیم که با در دست داشتن سگ‌های فانتزی در 281246_210اتومبیل یا در آغوششان از کنارمان عبور می کنند!!سگ بازی و سگ گردانی طی چند سال اخیر به یکی از  افتخارات جوانان و یکی از معضلات جامعه تبدیل شده است. به طوریکه علاوه بر ایجاد مزاحمت برای برخی شهروندان رواج دهنده فرهنگ مبتذل غرب می باشد. برخی نگهداری سگ را باعث تفاخر می دانند. این افراد با سگ هایی که بعضا قیمتی میلیونی دارند در شهر می چرخند و از نگاه شهروندان به خود و سگشان احساس غرور و با کلاسی می کنند.نگهداری این گونه از حیوانات خرج های زیادی از جمله تهیه غذای ،شستشو ، تمیز کردن و …را دارد. پدیده ای که قبلا بیشتر در بین قشر مرفه جامعه دیده می شد امروز به خانواده‌های متوسط جامعه هم کشیده شده است. سگ هایی با ظاهری عجیب و اسامی عجیب تر روز به روز در حال افزایش هستند.در گذشته ازسگ ها برای نگهداری احشام و نگهبانی استفاده می شداما برخی با الگو گرفتن از غرب آن را به خانه های خود آورده اند.چالش ناراحت کننده دیگری که در جامعه با آن روبرو هستیم،استفاده ازسگ های کوچک به عنوان فرزندان خود و در رده فرزندان می باشدکه این موضوع نیز اصلا با فرهنگ اسلامی ایرانی ما سازگار نیست. فرهنگی که در آن به حیوانات اجازه می دهد به حمام، اتاق خواب، آشپزخانه و … راه پیدا کنند قطعا یک ضد فرهنگ و ضد ارزش است زیرا هم نشینی با حیوان نه تنها انسان را بالا نمی برد بلکه روابط اجتماعی را در حد زیادی کاهش می دهد.
متاسفانه، نگهداری از حیوانات در آباده، رفته‌رفته به یک نوع چشم و هم‌چشمی تبدیل شده است و این امر برای شهری با قدمت و پیشینه غنی فرهنگی و وجود اندیشمندان بزرگ ، امر پسندیده ای به نظر نمی رسد. قطعاً بین نکات مثبت این حیوان و زشت بودن پدیده سگ بازی تفاوت است. سگ‌بازی هم حقوق حیوانات را تضییع کرده و هم به حقوق شهروندی تجاوز می‌کند.انسانی که صاحب عقل و احساس است نیازمند همنشینی با همنوع خود است، از این‌رو زیبنده چنین موجودی که احسن خلایق نام دارد نیست تا پائین تر از خود را در بین مخلوقات همراه و همنشین قرار دهد.

تهــــدیــدات بهـداشتـــی بــــرای دارنـــدگــــان ســـگ
از لحاظ علمی و بهداشتی نگهداری حیوانات و به خصوص سگ، عامل بسیاری از بیماری هاست و چون فرهنگ زندگی با حیوان در ایران اسلامی نبوده، طبیعتا بیماری های مرتبط با آن نیز کمتر در شهر و کشور ما دیده شده است.آزمایشات نشان می دهد بسیاری از میکروب های مدفوع سگ، در اثر انگشتِ صاحبان آن ها، وجود دارد.در روده سگ کِرم کوچکی به نام «تینیا ایکینوسکوس» وجود دارد.وقتی سگ مدفوع می کند، تخم‌های زیادی از این کِرم همراه مدفوع بیرون می‌آید و به اطراف مقعد سگ می‌چسبد. سگ به وسیله زبانش آن تخم‌ها را به قسمت‌های دیگر بدنش منتقل نموده و همه جا را آلوده می‌کند. اگر یکی از این تخم‌ها به معده انسان وارد شود، مرض‌های گوناگونی تولید می‌کند که از آن جمله بیماری کیست هیداتیک می باشد. این کیست ها بسته به این که در کدام بافت ایجاد شوند  عوارض متفاوتی دارند و برای برداشتن آنها به عمل جراحی نیاز است.همچنین بیماریی با نام لیشمانیوز جلدی در بدن سگ ها از طریق گزیده شدن با نیش پشه وارد بدن پشه شده و با گزیدن بدن انسان بیماری منتقل می شود و مشکلات پوستی ایجاد می کند.بیماری دیگری که از طریق سگ ها منتقل می شود توکسوکاریازیس نام دارد.این انگل از طریق سگ و گربه به انسان منتقل می شود و دو عارضه مهم بر بدن می گذارد؛ اول اینکه می تواند منجر به بیماری ‌های چشمی شود که در نهایت به کوری بیانجامد  و دوم این که در بدن انسان به لارو تبدیل شده و پس از چند سال از بین می رود و در این میان برخی اعضای مهم بدن را درگیر می کند که بیشتر شامل کبد، مغز و ریه می باشد و باعث سردرد،سرفه ، ناراحتی معده و آسم می شود که این علائم بیشتر در کودکانی که با سگ و گربه بازی می کنند نمایان می شود. البته به دلیل رفتار گربه در دفع مدفوع، این بیماری بیشتر از سگ منتقل می شود.این انگل در برخی موارد در مادران باردار می تواند باعث سقط جنین  و یا تولد نوزاد نارس شود.
مـــراد ملکــــان ؛ کارشناس مسئول واحد بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان آباده
نگهداری از حیوانات خانگی بخصوص سگ و گرداندگان آن ها در خیابان ها و معابر عمومی بخصوص پارک ها می تواند یکی از نمودهای فرهنگ غربی در جامعه باشد که در دهه های اخیر همزمان با گسترش مشخصه های زندگی غربی و فرهنگ سازی ماهواره ای پا به زندگی مردم گذاشته است. از دید روانشناسان کمبودهای عاطفی در زندگی شخصی به اختلافات شخصیتی، کم نشدن تعاملات اجتماعی، افزایش زندگی در فضای مجازی و فخر فروشی از جمله دلایلی است که افراد بویژه جوانان اقدام به نگهداری حیواناتی مانند سگ و گربه می کنند.
خلاء های عاطفی باید از طریق کانال صحیح خودش رفع شود، زندگی با حیواناتی مانند سگ که در روایات نجس تلقی شده است بیشتر موجب اختلال در ارتباطات اجتماعی فرد می شود زیرا انس با حیوانات هیچگاه برای انسان رشد حاصل نمی کند و همچنین موجب می شود ابراز احساس به همنوع و تمایل برای تشکیل خانواده که لازمه حرکت جامعه می باشد به شدت کم و حتی از بین برود. اگر روابط عاطفی بین انسان ها بخصوص اعضای خانواده سالم و طبیعی باشد. دیگرنیازی نیست که رابطه انسان با سگ به این نزدیکی باشد. و مانند کارکرد گذشته از این حیوان صرفا برای شکار و نگهبانی استفاده می شود.متاسفانه اغلب کسانی که در ایران به دنبال نگهداری حیوانات خانگی هستند این موضوع برایشان بیشتر جنبه خودنمایی دارد، به خصوص در سال‌های اخیر که خرید و فروش حیوانات خانگی با قیمت‌های بالا و نامگذاری‌های عجیب و غریب روی آنها بیشتر به یک مد شباهت پیدا کرده است. اما این مدگرایی فارغ از مزاحمت‌هایی که برای دیگر شهروندان در پی دارد نگهدارنده این حیوانات را نیز دچار مشکل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال