خانه / گزارش / شناسایی آثار باستانی متعدد در آباده

شناسایی آثار باستانی متعدد در آباده

مطالعات و بررسی‌های باستان شناختی آباده که در راستای تکمیل نقشه باستان شناسی صورت گرفت و به شناسایی آثار متعددی از دوره پیش از تاریخ تا دوره اسلامی در این شهرستان منجر شد.

به گزارش نفیرنیوز و به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علیرضا ابوالاحرار افزود: شهرستان آباده واقع در شمال استان فارس با هدف کشف و شناسایی محوطه‌های باستانی و مطالعه چشم انداز فرهنگی و در راستای تکمیل نقشه باستان شناسی کشور مورد بررسی و شناسایی باستان شناسی قرار گرفت.
سرپرست هیات باستان شناسی با بیان اینکه هیأت بررسی باستان شناسی شهرستان آباده با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کار خود را آغاز کرد گفت: این شهرستان از نظر جغرافیای سیاسی شامل بخش مرکزی و دهستان‌های بهمن، خسرو و شیرین، ایزدخواست، بیدک و سورمق است.
این باستان شناس خاطرنشان کرد: آباده دارای تنوع منحصر بفردی از لحاظ آب و هوایی، جغرافیایی و چشم انداز طبیعی است.
ابوالاحرار تصریح کرد: با توجه به قرارگرفتن قسمت‌هایی از این شهرستان در دامنه ارتفاعات دنا و وجود چشمه سار‌های فراوان در این منطقه که سرچشمه رود کر، یکی از مهمترین رودخانه‌های فارس را تشکیل می‌دهد، قابلیت‌های فراوانی برای استقرار در دوره‌های مختلف فرهنگی ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر این منطقه در بخش شرقی به علت قرار گرفتن در مجاورت کویر مرکزی ایران از سبک و شرایط استقراری مناطق حاشیه کویر تاثیر گرفته است.
سرپرست هیات باستان شناسی گفت: علاوه بر این قرار گرفتن شهرستان آباده در مسیر ارتباطی شمال به جنوب کشور و وجود کاروانسرا‌های متعدد در این مسیر بیانگر اهمیت این شهرستان در زمینه تجارت و داد و ستد در ادوار مختلف تاریخی و اسلامی است.
وی تصریح کرد: تعداد ۹۸ اثر در این پژوهش مورد شناسایی قرار گرفت که از این میان می‌توان به پناهگاه‌های سنگی، محوطه‌های دوره هخامنشی، تدفین‌های سنگ لاشه دوره اشکانی و ساسانی، محوطه، قلعه و تپه‌های دوره ساسانی و اسلامی، کاروانسرا‌های دوره اسلامی و خانه‌های دوره قاجار اشاره کرد.

همچنین ببینید

سومین سالگرد شهید مدافع حرم شهیدحمید قاسمپور+گزارش تصویری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code